Ač lékař, byl Velkoborský kontroverzní postavou. V minulosti byl dvanáctkrát soudně trestán, v posledních letech měl s policií problémy zejména kvůli tomu, že řídil svůj vůz i přes zákaz.

„Jel jsem ve svém pruhu, mířil jsem do Horažďovic na nakládku. Deset metrů přede mnou přejel plnou čáru a jel přímo proti mně. Brzdil jsem, ale neměl jsem šanci. Byla to rána, že mě odhodila do pole," popsal Deníku nehodu na místě řidič kamionu.

Při střetu nákladní vůz zdemoloval přední část opelu a téměř mu utrhl střechu. Lékař, který byl naštěstí ve voze sám, nemohl přežít. „U řidiče osobního vozu lékař konstatoval smrt, proto jsme s jeho vyproštěním počkali až na příjezd kriminalistů. U obou vozidel jsme provedli protipožární opatření," řekl hasičský velitel zásahu Jiří Bečan.

Na místo nehody letěl záchranářský vrtulník, ale vracel se prázdný - lékaři už svému kolegovi nemohli pomoci. „Jeden z řidičů utrpěl zranění neslučitelná se životem, druhý byl ošetřen a ponechán na místě," potvrdila krajská mluvčí zdravotnické záchranné služby Lenka Ptáčková.

Policie zatím k nehodě, která zablokovala frekventovanou silnici až do odpoledních hodin, příliš informací nemá. „Její příčina a okolnosti jsou v šetření," uvedla Dana Ladmanová z klatovské policie.

Řidičák teď měl

Velkoborský se v minulosti dostal do konfliktu se zákonem například kvůli výtržnictví či ohrožování mravní výchovy mládeže, ale na Sušicku, kam se přistěhoval z Ostravska, měl problémy především kvůli řízení přes zákaz.

Jak již Deník informoval, jen vloni byl dvakrát souzen za to, že usedl za volant svého vozu, i když to podle obžaloby měl zakázáno hned ze dvou důvodů - za prvé proto, že má vysloven zákaz řízení, a za druhé proto, že pozbyl řidičský průkaz v důsledku získání dvanácti bodů v registru řidičů. V obou případech byl Velkoborský potrestán peněžitým trestem.

V době tragické nehody ale už měl právo řídit. „Muž měl platný řidičský průkaz," potvrdila na dotaz Deníku Ladmanová.

Pacienty rozdělí

Po Velkoborském zbyla odhadem tisícovka pacientů, kteří se tak z minuty na minutu ocitli bez svého praktického lékaře.

„Je to pro mě nová informace, dozvídám se to teď od vás. Já i někteří další kolegové už jsme kvůli vysokému počtu pacientů vyhlásili stop stav, ale toto je mimořádná situace. Takže podle mého názoru se musíme co nejdříve setkat s ostatními kolegy a pacienty si rozebrat," řekla Deníku sušická praktická lékařka Olga Nikodemová.