Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plaský orchestr vydal první CD, 
teď opráší Piráty z Karibiku

Plasy – Základní umělecké škole v Plasích začal letošní školní rok slavnostněji než jiné. Žáci a učitelé v první řadě obývají úplně nové prostory – z přízemí kláštera se přestěhovali do bývalé budovy B plaského gymnázia, kde nyní sídlí i Dům dětí a mládeže Kopretina. Tou druhou událostí je, že uznávaný školní orchestr, který hraje už devět let, natočil a před třemi týdny pokřtil vůbec první CD.

25.9.2016
SDÍLEJ:

Zakladatel a dirigent Orchestru ZUŠ Plasy Milan Kůsa a CD, které orchestr letos natočil a na začátku školního roku také pokřtil. „Jsem opravdu spokojený,“ říká o výsledku několikaměsíční práce.Foto: DENÍK/Pavel Korelus

A právě o něm jsme hovořili s učitelem Milanem Kůsou, který orchestr založil a čtyři desítky mladých hudebníků vede.

Jak si vlastně říkáte? Jste kapelník?
Spíše jsem vedoucí orchestru. Nebo také dirigent. Záleží to vlastně na mě.

Sedíme nad vůbec prvním CD vašeho tělesa, které se jmenuje prostě Orchestr ZUŠ Plasy. Kdy vyšlo?
Pokřtili jsme ho v pátek 9. září v zámeckém sále plaského kláštera. To CD jsme plánovali víceméně asi tři roky od soutěže orchestrů, které jsme se zúčastnili v roce 2014. Soutěž vyhlašuje každé tři roky ministerstvo školství a na takové akci jsme byli vůbec poprvé. Z krajského kola jsme postoupili do celostátního, které se konalo v Litvínově, a tam jsme obdrželi třetí místo. Velmi nás to potěšilo. Byla to velká a zajímavá zkušenost, protože předtím jsme jezdili a vystupovali víceméně jen tady po okresu Plzeň-sever.

'Jen tady', ale zase často.
To ano. Ale tahle vystoupení jsou více v klidu, bez nervů, jak se říká (orchestr hraje na většině významných akcí v Plasích i v okolních městech, pravidelně vystupuje v Mariánské Týnici, minulý týden jej mohli slyšet návštěvníci turistického veletrhu ITEP v Plzni, pozn. red.). Soutěž byla o psychice, což členové kapely pociťovali. Měli zodpovědnost zahrát co nejlépe.

Takže povzbuzeni úspěchem jste se rozhodli pro CD. Co všechno vás čekalo?
Jednoduchá věc nebyla třeba vybrat repertoár. Sice jsme ho tak nějak měli připravený, ale stejně jsme o něm museli dlouho uvažovat. V naší zkušebně nad internáty v Plasích jsme tak nakonec natáčeli až letos v pátek 14. a v sobotu 15. dubna.

Co je na CD?1. Swing polka
2. Slunečný rag
3. The Millenium Song
4. Circle Of Life
5. My Way
6. La Bamba
7. Queen In Concert
8. ABBA Gold
nahrálo studio Acusticus ve zkušebně Orchestru ZUŠ v Plasích 15. – 16. 4.

Jen dva dny natáčení? Profesionálové by se měli stydět.
Bylo to velké překvapení. Já jsem počítal i s nedělí, ale měli jsme hotovo už v sobotu večer. Pak zbývalo namíchat muziku, o což se postaral pan Petr Vohnout, který nás nahrával. Takže do července jsme měli připraveno, v srpnu jsme dělali poslední dolaďování, pak už přišla výroba a křest. Natáčení byla ale pro členy orchestru poměrně těžká práce. Víceméně nikdo s tím neměl žádnou zkušenost. Opakovat dvě fráze nebo osm taktů pětkrát, desetkrát dokola, to pro ně bylo zajímavé i náročné. Leckdy překvapivé (smích).

Cítili podobnou zodpovědnost jako při soutěžích? Snažili se zahrát dobře napoprvé?
Snažili, ale postupně bylo třeba ladit, dělat různé korekce… Mikrofony zachytí vše, ukážou vám úplnou pravdu. I já jako dirigent jsem leccos přeslechl.

Ale dva dny natáčení – těch chyb určitě nebylo moc.
Měl jsem z toho dobrý pocit. Natáčení také předcházelo hodně zkoušek.

Nahrávala desku kompletní sestava orchestru? Kolik teď máte členů?
Současný stav je čtyřicet členů, nahrávalo třicet osm, takže ano, dá se říct, že plný stav. Členové orchestru ale nejsou jen z Plas. Bydlí v Manětíně, Dolní Bělé, Mrtníku, Kralovicích a dalších obcích. Velký dík patří jejich rodičům, kteří je k nám do školy mohou vozit na zkoušky. Bez nich by to nebylo možné.

Osm skladeb, které na CD jsou, tvoří průřez tím, co váš orchestr hraje. Seznam začíná Emilem Hradeckým a končí skupinami Queen a ABBA.
Vybírali jsme je s kolegyněmi učitelkami Marií Benešovou a Terezou Pulcovou, které také hrají. Učí klarinety a saxofony. Na CD je to nejlepší z našeho repertoáru, co jsme mohli natočit.

Jste na desku pyšní? Jak členové orchestru reagovali, když ji měli konečně v ruce?
Zatím mám ohlasy, že CD se líbí všem. Je to úplně něco jiného než někde vystupovat. Při koncertu se leccos ztratí, tady ne.

CD Orchestru ZUŠ PlasyKolikrát jste si ho už pustil?
O prázdninách jsem ho při korekcích slyšel snad padesátkrát a možná osmkrát jsem ho poslouchal od té doby. Profesionálové nejsme, ale jsem opravdu spokojený.

Sice nejste profesionálové, ale kalendář máte stále nabitý. Už jste byli i v zahraničí.
Ano, za sebou máme dokonce dva zájezdy do Německa. Poprvé to bylo v roce 2013 na Schulfest v Bad Abbachu u Regensburgu, kde vystoupení dopadlo dobře, a druhý zájezd jsme podnikli vloni. Vystupovali jsme v kostele ve městě Thansüss a já jsem měl obavy, jestli se do něj úvodní melodie ze Sedmi statečných, Četníka ze Sant Tropez nebo úpravy písní od Eltona Johna a Pet Shop Boys vůbec hodí. Ale organizátoři nakonec byli velmi spokojení, mile nás přijali a pro nás to byla další velká zkušenost.

Orchestr Základní umělecké školy Plasy• vznikl před devíti lety v září 2007, dnes má 40 členů
• kromě skladeb pro klasický dechový orchestr má na repertoáru i hudbu filmovou, skladby z operet, úpravy populárních písní, lidové písně i dechovky
• v roce 2014 získal 3. místo na celostátní soutěži školních orchestrů v Litvínově
• letos hrál například na pouti v Plasích a Kralovicích, městských slavnostech v Manětíně, Dnu řemesel v Mariánské Týnici, slavnostech města Všeruby a na veletrhu cestovního ruchu ITEP Plzeň
• více na www.zusplasy.cz/orchestr

Kolik skladeb máte na repertoáru?
Jsme u čísla 38, nicméně některé už nehrajeme.

A jaké hrajete vždy a všude?
Určitě směs skupin ABBA a Queen. Náš stěžejní repertoár je právě na novém CD, při koncertech ho obohacujeme o lidové skladby, Vejvodovu polku Škoda lásky… Umíme také kankán, ale ještě nám chybí tanečnice (smích).

Co orchestr nejvíce baví?
Asi právě ABBA. Je to dobře napsaná hudba, má dobrou aranž. My si noty objednáváme převážně ze zahraničí a jen některé party musíme upravit, protože nejsme klasický dechový orchestr. Začínali jsme ve třinácti lidech a s klávesami, které nám nahrazovaly tubu. O tu je nouze – nejen tady, ale i v Plzni. Hráli jsme lidovky, postupem času jsme se rozrostli a rozšířili tak, že ke každému teď partu máme minimálně dva hráče. Když někdo před koncertem onemocní, nemusíme shánět náhradu či výpomoc odjinud.

Slyšel jsem vás hrát i ústřední melodii Pirátů z Karibiku, to bylo na zahájení rekonstrukce plaského pivovaru, ale od té doby už nikdy.
Tam jsme vystupovali v asi polovičním počtu a Piráti byli experiment. Všichni jsme si je chtěli moc zahrát, vyzkoušet si to, protože nás zajímalo, jak bychom to zvládli. Je to ale velmi náročná hudba. Mám známého z Kralovic, který se mě pokaždé, když se vidíme, ptá, jestli už budeme zase hrát Piráty. Takže bych je po letošku, kdy jsme nový repertoár nepřipravovali kvůli CD, chtěl zase oprášit. Pro polovinu kapely to bude něco úplně nového, navíc ta skladba má sedm minut, ale snad se nám to podaří.

Možná se Piráti z Karibiku objeví na druhém CD, ne?
(smích) Teď si od natáčení dáme chvíli pauzu.

Orchestr Základní umělecké školy Plasy

Autor: Pavel Korelus

25.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Bydlení. Ilustrační foto.
6 7

V poslanecké skříni spí kostlivec. Bydlení pro chudé

Ilustrační foto
6 7

Sedmiletý chlapec jel načerno, dluh přišli vymáhat exekutoři

Budu proevropský, ujišťuje vítěz rakouských voleb Sebastian Kurz

/VIDEO, ANKETA/ Lidovecký lídr a vítěz voleb Sebastian Kurz dal na úterní tiskové konferenci najevo, že jeho srdce jasně bije pro Evropu a pro Brusel. Právě do centra Evropské Unie povedou již ve čtvrtek kroky nejmladšího premiéra v dějinách Rakouska.  

Část lékařů a lékáren bude ve středu stávkovat, chtějí víc peněz

Asi 7000 praktických a dětských lékařů a ambulantních specialistů nechá ve středu své ordinace zavřené. Řekl to za Koalici soukromých lékařů Petr Šonka. Podle České lékařské komory (ČLK) je těchto lékařů k dnešnímu dni téměř 24 500, protestovat tak bude podle odhadů čtvrtina až třetina z nich.

Osobnosti píší papeži. Zastávají se ho před kritiky, kteří jej viní z kacířství

Několik desítek signatářů a stovky podporovatelů má otevřený dopis na podporu papeže Františka. Inicioval ho teolog, profesor Karlovy univerzity Tomáš Halík. Reaguje na kritiku papeže od skupiny konzervativních katolíků. Obvinili ho z šíření kacířství za některá stanoviska týkající se manželství.

Lidé mají ve středu poslední možnost vyřídit si voličský průkaz

Lidé dnes mají poslední příležitost, aby si na obecní úřad zašli pro voličský průkaz, pokud budou chtít vybírat poslance mimo svou domovskou obec. Čas na to mají do středečních šestnácti hodin. Na rozdíl od písemné žádosti budou potřebovat jen doklad totožnosti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení