„Ukázalo se, že město postupovalo vždy správně," komentoval ve středu s úlevou plzeňský primátor Martin Zrzavecký výsledek soudního sporu se společností Amádeus. Táhl se od loňského podzimu a týkal se pustého pozemku po Domu kultury Inwest.

Amádeus se totiž žalobou města domáhal více než 1,8 miliardy korun za to, že Plzeňané roku 2013 v referendu odmítli stavbu obchodního centra Corso, které mělo Inwest nahradit.

Město tak podle žaloby projekt Amádea zmařilo.

Jak šel čas
2007 – vůbec první informace o tom, že se chystá demolice DK Inwest
2009 – Amádeus oznamuje záměr postavit na místě Inwestu obchodní centrum
2011 – nájemci DK Inwest dostávají v únoru výpověď, na konci března vzniká sdružení Kultura(k) vítězí, které bojuje za záchranu domu kultury a později proti obchodnímu centru,
v říjnu začínají aktivisté sbírat 13,5 tisíce podpisů pro vyhlášení referenda
2012 – začátkem dubna začíná demolice KD Inwest, v půli července mají aktivisté potřebný počet podpisů pro referendum
2013 – referendum se koná na začátku ledna, verdikt Plzeňanů zní: Corso v Plzni nechceme, Amádeus během roku navrhuje Plzni smírné řešení a náhradu škody ve výši 1,4 miliardy korun
2015 – začátkem roku podává Amádeus na město Plzeň žalobu 

Své rozhodnutí, proč žalobu zamítl, zdůvodňoval soudce Lukáš Ludvík téměř čtyři hodiny. „Soud má za to, že žalobce (Amádeus, pozn. red.) nesplnil regulační podmínky, k čemuž se v nájemní smlouvě zavázal, a rovněž, že toto nesplnění podmínek žalovaný (město Plzeň, pozn. red.) nezpůsobil. Došlo také k tomu, že žalobce neprokázal, že by se žalovaný dopustil jakéhokoli porušení smluvních závazků a také svých zákonných povinností. Mám proto za to, že byla celá žaloba podána nedůvodně, proto také soud rozhodl o jejím zamítnutí," konstatoval soudce.

Podle primátora soud potvrdil, že město má kvalitní právníky a že „zastupitelé, ať už ti bývalí, nebo současní, rozhodovali s plnou odpovědností".

Zrzavecký se dále nechal slyšet, že jde o jedno z nejdůležitějších soudních rozhodnutí vůbec. „Pokud bychom na základě podané žaloby byli povinni uhradit částku 1,8 miliardy korun, mělo by to zásadní dopad do života občanů," řekl.

Na místě po Inwestu by primátor rád viděl multifunkční zástavbu, například místo pro kulturní aktivity, dovede si ale představit také bytovou zástavbu či obchody. „Má to být živý bulvár, ne to, co tam je dnes," dodal.

Obě strany sporu, město i developer, si ponechaly lhůtu na odvolání.

Amádeus, který loni v lednu oznámil, že s projektem končí kvůli odmítavému postoji města, koncem loňského prosince uvedl, že chce opět stavět. Primátor potvrdil, že firma opět požádala stavební úřad o územní rozhodnutí a tento proces běží. Podle radnice je ale nový projekt v podstatě totožný s původním.

A co dál?

„Amádeus počká na analýzu prvoinstančního výroku soudu a na doporučení svých právníků," řekl mediální zástupce Amádeus Real Karel Samec. Podle něj společnost vždy chtěla pokračovat v přípravě stavby multifunkčního objektu. Amádeus očekává, že město nebude bránit investorovi ve výstavbě centra na jeho vlastních pozemcích. „Věříme, že se to potvrdí v novém územním řízení," uvedl.

Právní zástupce developera Vladimír Uhde u soudu uvedl, že město zúžilo problém sporu jen na neplnění regulačních podmínek, které schválilo po referendu. „Všechny připomínky města přitom žalobce vypořádal," řekl.

Podle právního zástupce města Daniela Hájka to ale není pravda. Dokládal to nesplněním některých z nich.

Podle Uhdeho se projekt přestal městu líbit po výsledcích referenda. „Ať by investor dělal cokoliv, město by stejně projekt nepovolilo," dodal s tím, že město vlastně zakázalo soukromníkovi stavbu na jeho pozemcích

Zprava primátor Martin Zrzavecký a obhájci Daniel Hájek a Dominik Tomášek

Na fotografii zprava primátor města Plzeň Martin Zrzavecký a obhájci Daniel Hájek a Dominik Tomášek