V případě VSR do spolku patří Strašice, Mirošov, Dobřív, Hrádek, Kamenný Újezd, Rokycany, Ejpovice, Litohlavy a Svojkovice. Jejich zástupci se sešli a začali s přípravou zadávacích podmínek. Podle nich bude nejprve třeba vybrat firmu, která zpracuje koncesní projekt. Na jeho základě se teprve vysoutěží provozovatel.

Práce na přípravách veřejné zakázky s názvem ´Zajištění organizačních a odborných činností spojených a výběrem provozovatele vodohospodářské infrastruktury pro VSR´ začaly. „Zhotovitele koncesního projektu bude vybírat komise. Funkcí budou nejspíše pověření členové výkonné rady VSR," uvedl starosta Rokycan Vladimír Šmolík, který je zároveň předsedou sdružení.

Kromě Rokycan a Strašic by měli v ostatních z uvedených míst i nadále za vodu platit všichni stejně. Kolik to bude, je otázkou.

Udržet cenu

„Cenu bychom samozřejmě chtěli udržet co nejnižší. Existuje ale spousta neovlivnitelných faktorů, jako je platba za elektřinu, plyn, odběr podzemních vod. Nevíme, jak bude jejich úhrada do budoucna vypadat," konstatoval starosta Hrádku a místopředseda VSR Jaroslav Perlík.

„Už letos jsme se snažili lidem finanční situaci ulehčit. Víme, že životní náklady se zdražují. V Hrádku jsme k nim nechtěli přiřadit i vodu. Z městské pokladny jsme zadotovali cenu stočného, tím vyšlo vodné levněji," připomněl.

Rokycany a Strašice využily na výstavbu části sítě evropské dotační prostředky. Přijetím financí se zároveň zavázaly, že poplatek za odběr vody se bude odvíjet od stanoveného výpočtového modelu. Ten vodné pro obyvatele značně prodraží. Cílem státu totiž je získat peníze navíc, které provozovatel povinně vloží zpět do údržby rozvodů.

„Jednali jsme v Praze s představiteli Fondu životního prostředí a snažili se, aby cena nerostla podle modelu schváleného minulým zastupitelstvem," sdělil starosta Rokycan Vladimír Šmolík. „Nepovedlo se ale. Budeme se tím, co bylo jednou přijaté, muset řídit i nadále. Nájemné je jednou dané v koncesním projektu," dodal.

V praxi to pro Rokycanské znamená, že ještě po osm let se cena vodného bude stále zvyšovat. O pět procent plus inflaci, což dohromady představuje meziroční nárůst nejméně o osm procent ceny. I na základě této zkušenosti VSR hodlá nastavení nového projektu věnovat bedlivou pozornost.