Devět měsíců uplynulo v pondělí ode dne, kdy se pětadvacetileté Martině z Plzně převrátil život vzhůru nohama. Loňského osmnáctého listopadu ji ráno před jednou z bytovek v plzeňských Lobzích kdosi polil kyselinou. Nyní, po tři čtvrtě roce, kriminalisté zatkli údajného pachatele a obvinili jej z pokusu vraždy. Jeho totožnost nezveřejnili, podle našich informací se ale jedná o plzeňského taxikáře Jana D. Ten měl s popálenou dívkou milostný poměr, ale rozešli se a on to těžce nesl. Redaktoři Deníku se s ním snažili spojit, jeho telefon byl ale nedostupný.

„Zadrželi jsme muže, kterého jsme obvinili ze závažného trestného činu vraždy, a to ve stadiu pokusu. Muži nyní hrozí patnáct až dvacet let vězení nebo výjimečný trest," uvedla mluvčí policie Ivana Telekešová. Další podrobnosti odmítla sdělit s tím, že ke kauze se bude nadále vyjadřovat pouze státní zastupitelství.

Případ, který v tuzemsku nemá obdoby, neskončil smrtí, ale hluboce poznamenal život mladé ženy i její rodiny. Poleptané hned po útoku pomáhali kolemjdoucí, v nemocnici pak bojovala o život. Kyselina půvabné ženě poleptala celý obličej včetně očí, ruce i nohy. Zasažen byl téměř celý trávicí trakt a částečně dýchací cesty.

Martina bude mít do konce života trvalé následky. „Tím nejzávažnějším je poškození očí. Martina je v současné době nevidomá a lékaři si netroufají odhadnout, zda někdy uvidí," řekla Deníku maminka Martiny.

Jana D., který je podle našich informací od pondělí omezený na svobodě, kriminalisté poprvé zadrželi už v den útoku, několik hodin jej vyslýchali, ale poté ho pustili domů. Po měsíci pak u něj udělali domovní prohlídku.

Deník s mužem od loňského listopadu několikrát mluvil a on vždy tvrdil, že je nevinný a s událostí nemá nic společného. Sám o sobě jednou prohlásil, že se sám cítí být rovněž obětí, protože ho policie podezřívá neprávem a spojování události s ním v mediích mu zničili život.

Naznačil též, že má obavy z toho, že policie bude chtít případ vyřešit za každou cenu a jeho dostat za mříže.

Autobaterie či bunda. Důkazy…

Jaké důkazy mají nyní kriminalisté v ruce, se ukáže zřejmě až u soudu. Jan D. před časem řekl, ze po domovní prohlídce mu policie většinu věcí vrátila s výjimkou zabavené autobaterie a jedné bundy s tím, že se jedná o důkazní materiál.

Martina za téměř tři čtvrtě roku od útoku podstoupila řadu plastických operací. „Jedná se o bolestivé a náročné transplantace kůže na všech poleptaných plochách těla. Byl jí amputován ušní boltec a část nosu," sdělila matka Martiny.

O zadržení domnělého pachatele v úterý nic nevěděla. Řekla k tomu však to, že pokud je to pravda, stejně by k tomu neměla co říct.

Dochází denně 
na rehabilitace

Její dcera nyní denně dochází na rehabilitace a čeká ji ještě řada dalších plastických zákroků a především operace očí. Bohužel to, jaký efekt bude mít, lékaři nedokáží předpovědět. Kromě toho Martina potřebuje péči psychologa.

Podle blízkých je velice statečná. „Nedávno jsme si asi hodinu povídali o všem možném. A musím říct, že je opravdu silná. Věřím, že to zvládne!" řekl její kamarád Petr Lundák.

Léčba Martiny, které loni život ukázal svou černou stránku, je velice nákladná. Rodina proto uspořádala veřejnou sbírku, v níž je zatím několik desítek tisíc korun. Speciálně pro tento účel byl zřízen účet, na který mohou dárci přispívat: 2600561978/2010.