Můžete roky tvrdě pracovat, sbírat ocenění a budovat si kariéru. Pak ale uděláte chybu a vše se vám během okamžiku zhroutí jako domeček z karet. Své o tom ví například policista Ondřej Charvát (36 let, na snímku) z Plzně, jenž se před několika dny ocitl na dlažbě kvůli jedné jediné ráně pěstí, kterou uštědřil návštěvníkovi diskotéky v Klatovech.

Charvát má za sebou řadu speciálních výcviků. Nejprve byl profesionálním vojákem, přičemž se zúčastnil tří bojových misí v zemích bývalé Jugoslávie, poté šest let působil ve vězeňské službě. Pak byl několik let policistou – na krajském ředitelství v Plzni byl instruktorem služební přípravy. Dařilo se mu, mimo jiné byl vyznamenán medailí krajského policejního ředitelství.

V září 2012 se Charvát vydal na diskotéku do Klatov. Podle názoru některých svědků tam byl jako vyhazovač, on ale trvá na tom, že se byl jen pobavit. I přesto se nad ránem dostal do konfliktu s mužem, který podle něj agresivně napadal jiného hosta. „Zastal jsem se slabšího a ten silnější na mě zaútočil. Cítil jsem se ohrožený, tak jsem mu dal ránu pěstí," uvedl Charvát. Muže, který je profesionální voják z Klatov, zasáhla pěst pod nos a vážně ho zranila. Měl zlomenou čelist a zcela či částečně vylomené čtyři přední zuby.

Charvátovi hned poté začaly pořádné problémy. „První úkony dělala Generální inspekce bezpečnostních sborů, což je podle mě nástroj na likvidaci policajtů, takže mi hned bylo jasné, že je zle. A také to tak dopadlo. Hlavním cílem vyšetřování totiž podle mě bylo dokázat, že jsem byl na diskotéce jako vyhazovač," posteskl si Deníku. Uniformu po osudné ráně pěstí oblékal jen tři měsíce, od prosince byl zproštěn výkonu služby. Podal si stížnost na Policejní prezidium, ale neuspěl, což dodnes cítí jako křivdu. A začalo mu krušné období. „Za prvé jste najednou vytržený z práce, která vás opravdu baví, a za druhé sedíte doma jen za padesát procent platu. On ten plat u policie není bůhvíjaký, a vy z něj ještě dostanete půlku. A navíc si nesmíte ani přivydělat, neexistuje jít třeba někam ke krumpáči. Bylo to náročné psychicky i finančně, ale naštěstí mi celou dobu byla oporou přítelkyně i její rodina," řekl Deníku Charvát, který byl mimo službu postaven déle než rok a půl.

Soudní líčení, k němuž upnul veškeré své naděje, se totiž vleklo. Byla vyslechnuta celá řada svědků, dělal se i ojedinělý vyšetřovací pokus přímo na diskotéce. Klatovský soud nakonec letos na jaře Charváta potrestal osmiměsíčním trestem s podmíněným odkladem na jeden rok. Zdůvodnil to mimo jiné tím, že se Charvát nemohl cítit ohrožený. Voják, s nímž měl konflikt, byl totiž silně opilý, navíc měří 180 cm a váží 75 kg, zatímco Charvát měří 195 cm a má 113 kg. Policista se proti rozsudku odvolal ke krajskému soudu, ale neuspěl. Tento týden byl proto krajským policejním ředitelem propuštěn ze služebního poměru (bez nároku na výsluhu či odstupné), což pro něj byla další rána.

„Já jsem totiž opravdu věřil, že soud mi dá za pravdu. Vím, že jsem mu tu ránu dal, a vím, že není normální někomu vyrazit čtyři zuby, ale cítím se nevinný. Byla to nutná obrana. Já napřed bránil toho slabšího ze dvou mužů, pak sebe," řekl Deníku Charvát, který se proto stále nechce vzdát. S právníkem jsou rozhodnuti podat dovolání k Nejvyššímu soudu, zvažují i možnost ústavní stížnosti.

Je si ale vědom toho, že šance jsou minimální, a tak si pochopitelně musí hledat obživu. Se záznamem v rejstříku to ale není snadné, v ozbrojených složkách teď nemá žádnou šanci, neuspěje ani u „securiťáků". „Shodou okolností jsem byl včera na pracáku. Tam na mě koukali a říkali, že takový případ tam ještě neměli. Když se mě totiž paní ptala, co umím, tak jsem jí říkal, že umím střílet, taktiku, skákat s padákem, maskovat se v lese, uměl bych někoho zabít nožem, zlomit mu vaz a podobně. Společně jsme se tomu zasmáli, ale bohužel je fakt, že pro mě bude hledání práce těžké," přiznal dnes již bývalý policista.
To, že se mu život zcela změní během zlomku vteřiny, by ho prý nikdy nenapadlo. „Mám kamarády nebo známé, kterým se něco podobného stalo. Nebyli v ozbrojeném sboru, ale podobné to bylo v tom, že padla třeba nešťastná facka. Když to slyšíte, tak si říkáte, že je to fakt špatné. Ale to, že se to může stát i vám, si vůbec nepřipouštíte. Až do doby, než se vám to opravdu stane," vysvětluje Charvát, který sice přišel o svou milovanou práci, ale přesto by ani teď, po všech negativních zkušenostech, nejednal jinak. „Za tím, co jsem udělal, si stojím. Udělal bych to znovu. Není to poprvé, kdy jsem pomohl někomu, kdo podle mého názoru pomoc potřeboval. A já mu ji poskytl. To, že to takhle blbě dopadlo, nemůže nic změnit na mém přístupu k životu. Když se příště k něčemu podobnému nachomýtnu, tak budu reagovat stejně," uzavřel povídání Ondřej Charvát.