Lesáci mají napilno. Postaral se o to silný déšť s deštěm, který sužoval od pátku Česko.

„Všichni teď projíždíme polesí a mapujeme škody. Na řadě míst jsou stromy nahnuté, vidět jsou i utrhané kořeny a opravdu hrozí pád kmenů. Kromě toho větrné poryvy nevydržela také spousta větví, jejichž náhlý pád není výjimkou," upozorňoval šéf Lesů města Rokycan Stanislav Suda. Dodal, že každopádně teď není bezpečné do porostů vstupovat. K nestabilitě stromů přispělo i to, že půda po mírné zimě nebyla promrzlá a zpevněná. Kořeny v ní netkví tak pevně a příděly vody s vichrem udělaly své.

Víkendové škody Rokycanští teprve sčítají, jasné už ale je, že za oběť počasí padly stovky kubíků dřeva. Zejména to odnesly jehličnany při krajích lesa a cestách či v místech, kde je les jinak otevřený. „Nejhorší je to na Čilině a Žďáru, ušetřené nezůstalo ani odloučené polesí v Sedlišti. Musíme teď všechno projít a vyvrácené kusy stahat. Jsme rádi, že to neodnesly větší plochy porostů.Na druhou stranu ale tím, že vývraty jsou od sebe vzdálené, se jejich likvidace prodraží," konstatoval Suda.

Řečené platí ve značné míře i u Lesní správy Colloredo-Mannsfeld, spol s r. o., s centrem ve Zbiroze.

„Polomů je dost, ale vyskytují se většinou jednotlivě. Stejně tak i zlomy. Naštěstí nevznikly žádné souvislé kalamitní plochy. Stěny porostů odolaly a drží," informoval ředitel Michal Pernica. „Jednotlivé polomy teď evidujeme hlavně na Trhoni a v okolí Lhoty, zejména v porostech kolem kalamity z roku 2013, kde tehdy vznikly otevře- né plochy," dodal Pernica.

Svá území na Radnicku kontrolují i šternberští lesáci. „Naštěstí jsme nic většího zatím nezaregistrovali. Škody jsou, ale spíše jednotlivé," konstatoval šéf Václav Suda. Povětšinou to odnesly stromy vyskytující se buď na podmáčeném terénu, nebo mající poškozený kořenový systém. Za oběť silnému vichru padly také rozlámané a nahnilé kmeny," upřesňoval.