Dispečeři jsou jediní, kdo ještě zůstal ve starém sídle záchranky v ulici Edvarda Beneše v Plzni na Borech. Zbytek záchranky včetně autodílen se přestěhoval do nové budovy za konečnou tramvaje č. 4 na Klatovské loni v září. „Dispečink začne v novém fungovat od začátku října," slibuje ředitel Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje Roman Sviták.

Zatím se místnost ve druhém patře novostavby připravuje, nainstalované už jsou stoly a většina monitorů. „Dispečeři tu budou mít větší pohodlí. Čeká je tu lepší zázemí včetně jídelny, společenské místnosti, šatny i se sprchami a toaletami," vyjmenovává Sviták. Stoly mají tu zvláštnost, že jsou výškově nastavitelné – dispečer u něj může sedět i stát. Jeden stůl vyšel cca na osmdesát tisíc korun a na záchrance jich je osm. A podobně speciální budou i židle k nim, dispečeři tu totiž tráví dvanáct hodin denně. Na záchrance pracuje 25 dispečerů, na směně jich je vždy pět.

Tablety v sanitách

Školení k novému pracovišti začnou v druhém zářijovém týdnu, v té době bude probíhat i testování nového zařízení. Původní plán ale hovořil o dřívějším spuštění. Zkušební provoz měl fungovat od jara zároveň se starým, na ostro se měl spouštět už na začátku září. „Byli jsme požádáni Ministerstvem pro místní rozvoj, abychom s vypsáním výběrového řízení počkali," vysvětluje náměstek hejtmana pro Evropské fondy Ivo Grüner (ČSSD). Stát totiž plánuje všechny kraje propojit – záchranku s policií i hasiči a také kraje navzájem, a proto bylo nutné, aby nový systém splňoval některé parametry. „Jde o jakousi střechu Integrovaného záchranného systému, která má být hotova do 30. června příštího roku," doplnil Grüner.

Poté budou moci v případě výpadku krajského dispečinku v Plzni zaskočit kolegové z Karlovarského kraje, kteří vyhodnotí jednotlivé případy a vyšlou sanitu či lékaře.

Na moderní dispečink získala záchranka z EU dotaci 37,5 milionu korun. Kromě stolů, počítačů a dalšího vybavení z tohoto balíku koupí i tablety do každé sanity.

„Lékař nebo sestra pak budou diagnózu i medikaci zaznamenávat elektronicky a rovnou to pošlou do nemocnice, kam pacienta vezou," popisuje výhody ředitel záchranky. Například v případě cévních mozkových příhod jde o krok, který může zachránit pacienta. „Už v sanitě můžeme udělat krevní testy a vyplnit dotazník. Pacient tak může jít rovnou na CT, časová úspora je až hodinu," dodal Sviták.

Tablety do sanity přibudou v říjnu, půl roku pak bude paralelně fungovat klasický ´papírový´ a nový elektronický systém.