Jeden z nich by měl v dubnu nahradit ve vedení krajské ODS Jiřího Pospíšila, který ze strany vystoupil a bude kandidovat jako nezávislý za TOP 09 do Evropského parlamentu.

Nahradit Pospíšila, který měl velkou popularitu, chtějí všichni tři. „Velmi vážně o tom, že bych se ucházel o post regionálního šéfa ODS, uvažuji," potvrdil primátor Baxa. Zatímco on ale dosud nemá nominaci svého domovského sdružení Nové Bory a teprve o ní bude jednat, Karpíška posílá do vedení regionu sdružení Plzeň–sever a také Tachov. Exposlance Vilímce zase oblast Domažlice.

Regionální sněm, který o vítězi rozhodne, se bude konat 14. dubna. Delegáti na něj se ale budou nominovat podle jiných pravidel než dosud. Doteď se totiž počet těch, kteří budou na sněmu hlasovat, odvozoval od počtu členů v oblastních organizací, takže Plzeň s asi 1300 členy měla převahu. A tomu logicky odpovídalo i hlasování. Nyní se to změní. Na počet straníků v té které oblasti se už nehledí, naopak se zohledňuje dobrý volební výsledek v oblasti a také počet voličů v tom kterém okrese. „Podle starých pravidel by měla na regionální sněmu Plzeň asi 60 % svých delegátů, podle nového klíče jich bude mít jen polovinu, tedy 30 %," vysvětlil regionální manažer ODS Michal Šašek. Dojde tedy k podstatnému umenšení Plzně oproti venkovu.

Vilímec i Karpíšek to vidí pozitivně. „Plzeň bude dál silná, ale už nebude mít majoritu. Když máte někde majoritu, tak to není dobré," uvedl Vilímec. Jiří Pospíšil vedl krajskou ODS 11 let, předsedou regionu se stal v roce 2003.