Čtyři dny před poutí začali péct pravé chodské koláče v bořické pekárně. „Celkem jsme těch klasických napekli asi deset tisíc a pak i další tisíce menších svatebních," konstatovala majitelka Marie Vondrovicová.

ROZHLAS ŽIVĚ Z DOMAŽLIC

K návštěvě Chodských slavností, které dnes oficiálně začínají ve 20 hodin na pódiu u brány, bude už dnes odpoledne mezi 13. a 14. hodinou zvát živé vysílání Českého rozhlasu z domažlických Alejí v rámci pořadu Česko – země neznámá.
„Moderátorská dvojice Pavel Kudrna s Vladimírem Šťovíčkem bude vysílat z rozhlasového stanu pestrou a humorně laděnou koláž, složenou jak z aktuálních informací o městě Domažlice, tak ze vzpomínkových reportáží i z rozhovorů a pozvánek na Chodské slavnosti. Chybět nebudou ani soutěže o hezké ceny," uvedla mluvčí domažlické radnice Kristýna Bublová.

PROGRAM ZAČNE VE 20 HODIN
Páteční program bude patřit u brány na náměstí Ozvěnám folkloru, kde se představí kapely, které jsou folklorem inspirovány -Hradišťan, Čankišou a Ocho Ríos. „Sobota a neděle pak nabídne více než 50 sólových i komponovaných pořadů na několika scénách, mimo jiné i v rámci nejmladší Jarmareční scény, která doplní velký staročeský jarmark v centru města," shrnul ředitel pořádajícího MKS Kamil Jindřich.

LIJÁK JE POSTRACHEM
Pořadatelé a muzikanti v posledních dnech s obavami sledovali předpověď počasí. Ta původní před týdnem nevěstila nic dobrého – déšť a studené počasí. Naštěstí ji meteorologové upravili a předpokládají pro pouťový víkend téměř ideální počasí.

„Nejraději máme takové to počasí akorát. Když je pod mrakem a teplota do pětadvaceti. Když je velké horko, člověk se převléká z jedné košile do druhé. Já mám každoročně přichystané čtyři. Jednu zlikviduji hned v sobotu dopoledne, protože si ji ušpiním od klobásy. Vystoupení nezkazí ani drobný déšť. Účinkující jsou většinou pod střechou a diváci si vytáhnou deštníky," říká domažlický muzikant Josef Kuneš, který během Chodských slavností střídá vystoupení za vystoupením.

Jak pořadatelé, tak muzikanti se vždy obávají silnějšího deště.
„Technika je pod proudem a při prudkém lijáku je i stát u mikrofonu dost nebezpečné. Vloni o slavnostech prudký liják smetl sobotní Dudácké štandrle," připomněl Kuneš.

Podle meteorologů nás o víkendu čeká počasí bez deště a o teplotách do pětadvaceti stupňů Celsia.
„Dnešek bude ještě zatažený s přeháňkami z teplé fronty. Sobota bude polojasná, ale po ránu bude hodně mlh. V neděli očekáváme polojasno až oblačno, odpoledne mohou přijít drobné přeháňky. Rána budou o víkendu chladná, ale přes den teploty vyšplhají až k pětadvaceti stupňům Celsia," řekl Martin Adamovský z plzeňského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu.

PREMIÉR ANI MINISTŘI NEPŘIJEDOU
Slavnostní ráz bude mít sobotní odpolední setkání v obřadní síni radnice.

Vedení města pozvalo předsedu vlády i některé ministry, nikdo z nich však svoji účast neslíbil.

„Pozvání přijal místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek, poslanci Parlamentu ČR Vladislav Vilímec a Václav Votava i radní Plzeňského kraje Zdeňka Lišková a Jaroslav Šobr," shrnula Dagmar Murínová, vedoucí odboru kanceláře starosty.

Už brzy dopoledne starosta Miroslav Mach přivítá na radnici nového plzeňského biskupa Tomáše Holuba za doprovodu dalších církevních hodnostářů. „S nimi přijde i poslanec polského Sejmu Grzegorz Janik," doplnila Murínová.

STRÁŽNÍCI I POLICISTÉ VARUJÍ PŘED KAPSÁŘI
S vyšší koncentrací osob v ulicích města souvisí zvýšené riziko kapesních krádeží.

„Lidé by proto měli mít veškeré doklady, mobilní telefony a cennosti pod neustálou kontrolou v zapnutých kabelkách či ledvinkách. Vyplatit se nemusí ani odložení věcí na sedačkách zaparkovaných automobilů," varuje mluvčí městské policie Věra Říhová.

„Policejní hlídky budou nepřetržitě střežit nejvíce frekventovaná místa, jako je náměstí Míru, Chodské náměstí, sokoliště a vlakové nádraží. Dopravní policisté budou provádět zvýšený dohled na silniční provoz, a to jak v denní, tak i noční době," zmínila policejní mluvčí Dagmar Brožová.

„Denní i noční služby domažlických strážníků, včetně operátorů městského dohledového kamerového systému, budou během Chodských slavností posíleny tak, aby bylo možné zajistit co nejefektivnější dohled nad veřejným pořádkem a bezpečností všech návštěvníků," dodala Říhová.

Větší nasazení policistů potvrdila i policie. „Po celou dobu konání slavností bude posílena služba pořádkové a dopravní policie. Téměř tradicí se už stala výpomoc kolegů z bavorské policie," uzavřela Brožová.