„V letošním roce se k 7. listopadu stalo na železničních přejezdech 157 nehod, 26 lidí při nich bylo usmrceno a 98 zraněno. V Plzeňském kraji to bylo šest nehod, jeden mrtvý a čtyři zranění,” uvedl mluvčí drážní inspekce Martin Drápal. Oproti loňském roku je to výrazně nižší číslo. „Jsem přesvědčen, že ke snížení došlo mimo jiné i díky zvýšené prevenci a informovanosti.”

Přejezd mezi Borem a Čečkovicemi není osazen bílým světlem, řidiči by ho tedy měli přejíždět stejně jako přejezd nechráněný rychlostí 30 kilometrů za hodinu. Jen za dopolední tři hodiny tu policisté vychytali téměř dvě desítky hříšníků. Jeden z policistů měřil rychlost u přejezdu, další tři pak stavěli provinilce v Čečkovicích. „Jeli nejčastěji rychlostí mezi 50 až 60 kilometry za hodinu,” uvedl policista Zdeněk Civín.

„Pokuty, které můžeme udělit, se pohybují od sto korun do dvou a půl tisíce a jsou odvislé od rychlosti, kterou přes přejezd jedou,” doplnila ho kolegyně Kateřina Nováková. „Pokud řidiče zastavíme, kontrolujeme všechno, včetně dokladů, technického stavu vozidla, provádíme i dechovou zkoušku na alkohol,” řekl třetí policista Robert Slovenkai.

„Nějak jsem to neuhlídal,” přiznal řidič kamionu naloženého kofolou, jemuž naměřili rychlost 59 kilometrů v hodině.

V součinnosti s policií prováděli kontrolu na přejezdu i pracovníci drážní inspekce. „Zaměřujeme se na to, zda přejezd splňuje všechna ustanovení zákona o drahách, například to, je-li dobře vidět na výstažníky,” uvedl inspektor Jaroslav Říha. Na uvedeném přejezdu prý bylo vše v pořádku. Podobné kontroly dělají obvykle dvakrát do roka.

Hlídky obsadily železniční přejezdy

Plzeňští policisté vyrazili na další dopravně bezpečnostní akci. „Tentokrát jsme se zaměřili na kontrolu způsobu jízdy řidičů na železničních přejezdech. Dopravní policisté kontrolovali zejména dodržování stanovených limitů rychlosti jízdy, nedovolené předjíždění či respektování dopravního značení,” informovala k akci plzeňská policejní mluvčí Martina Korandová.

Během pěti hodin zastavily hlídky v Samaritské a Domažlické ulici v Plzni celkem 38 vozidel a zjistili 26 přestupků. „V patnácti případech motoristé nepoužili za jízdy bezpečnostní pásy a čtyři řidiči telefonovali za jízdy. Jeden šofér překročil rychlost, jeden nerozsvítil potřebné osvětlení a u jednoho vozidla policisté shledali nevyhovující technický stav,” doplnila Korandová.

Díky této akci navíc muži zákona vypátrali odcizené stříbrné vozidlo značky Kia Ceed, ve kterém seděl 56letý muž. Na něj bylo navíc vyhlášeno celostátní pátrání pro majetkovou trestnou činnost.

Čtěte také: Za nehody na přejezdech mohou hlavně řidiči