„Letos bude hlavním mediálním partnerem Česká televize," potvrdil ředitel MKS Kamil Jindřich. Veřejnoprávní stanice podpoří největší folklorní událost v Čechách rozsáhlou propagací.

„Spoty poběží na ČT1, ČT2 i ČT24. O slavnostech se bude mluvit ve Studiu 6, Dobrém ránu i Událostech v kultuře," přibližuje ředitel.

Finanční podporu pořadatelům nabídla Česká centrála cestovního ruchu – Czechtourism. „Spolupracujeme už čtvrtým rokem, teď jsme poprvé získali i přímou finanční podporu, mezi další významné partnery patří také Ministerstvo kultury ČR, Plzeňský kraj a Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015" konstatoval Jindřich.

Organizační přípravy na kulturní událost roku, která do chodské metropole každoročně přivádí desetitisíce turistů, začaly už vloni na podzim. „Intenzivní práce na programu začaly v prvních měsících roku, nyní už máme hotový hlavní program, některé detaily a zahraniční soubory jsou stále předmětem jednání. Program je postaven na tradičních pilířích, které jsme chtěli při jubilejním ročníku ozvláštnit," říká ředitel MKS.

Ze zahraničních hostů, kteří jsou vzácným kořením slavností, dorazí tentokrát soubory z Německa, Maďarska a měl by být přítomen i soubor prezentující ruskou hudbu.

„Definitivní složení zahraničních souborů budeme ale znát během několika týdnů. Maďaři, kteří již účast potvrdili, přivezou temperamentní lidovou muziku, ruskou hudbu jsme u nás už dlouho neměli a své příznivce bude určitě mít třeba i moravský soubor," předpokládá Kamil Jindřich.

Jinak bude letos pojato i velmi populární Dudácké štandrle. „Zatímco dosud se pravidelně po roce střídaly jako hlavní protagonisté Konrádyho dudácká muzika, Domažlická dudácká muzika, Chodský soubor Mrákov a Národopisný soubor Postřekov, tentokrát je štandrle pojato slavnostněji a připravují ho všichni dohromady. Bude těžké dostat se časově do jedné hodiny, předpokládám, že letos bude tedy o něco delší," prozradil šéf MKS.

Po skončení štandrle bude pódium otevřeno všem účinkujícím a připraveno tak pro nezávazné společné posezení a muzicírování.„Chtěli bychom tuto spontánní část zavést jako novou tradici, která by navázala na prapůvod tohoto pořadu, ´štandrle´ je odvozeno z bavorského výrazu ´Standerl´, tedy zastaveníčko," plánuje Jindřich.

Závěrečný nedělní klenotnicový pořad v Letním kině bude letos pojat jako vzpomínka na jednotlivé soubory, které se v uplynulých 60 letech účastnily slavností. Mělo by být připomenuto vždy jejich první vystoupení.

Při letošních Chodských slavnostech vystoupí na 500 účinkujících. Kromě zpravodajství České televize bude z nich živě vysílat Český rozhlas Plzeň a Rádio Proglas.