Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Senátor Látka: Přál bych si být prospěšný regionu, za který jsem byl zvolen

Domažlice /ROZHOVOR/ - Ze souboje kandidátů na nového senátora vyšel o víkendu ve druhém kole volby vítězně 58letý Jan Látka z Domažlic. Z prvního kola senátních voleb postoupil s bodovým ziskem o 1119 hlasů vyšším než jeho soupeř pro druhé kolo Rudolf Salvetr.

23.10.2012
SDÍLEJ:

JAN LÁTKA, NOVÝ SENÁTOR. Vzhledem k tomu, že je nyní časově hodně vytížen a rozhovor byl díky moderní technice pořízen na dálku telefonicky, dovolujeme si využít fotografie pořízené na srazu rodáků v Chodově.Foto: Deník/Milena Cibulková

Nakonec v jeho prospěch rozhodlo 737 hlasů, když získal od voličů celkem 12 128 hlasů (51,57 procenta).

Kde jste čekal na výsledky voleb?

Měli jsme setkání v našem Lidovém domě v Plzni, byli jsme tam s paní Emmerovou, hejtmanem, Slávkem Bauerem a dalšími…

Jaké byly vaše pocity v době, kdy jste ještě neznal výsledky druhého kola?

Do samého konce jsem byl v napětí. Sledoval jsem průběžně výsledky voleb, můj určitý náskok se začal malinko snižovat. V závěru se ukázaly i výsledky ze vzdálenějších obcí z Klatovska a když jsem viděl konečné výsledky, převládla radost, že se to podařilo. Chtěl bych moc poděkovat voličům, kteří uvěřili mému volebnímu programu a dost možná zhodnotili zároveň moji práci - jak starosty, tak poslance - a věří, že pro ně budu dobrým zástupcem v Senátu.

Jak pohlížíte na tu část voličstva, ať už z Domažlicka nebo Klatovska, která vám svůj hlas nedala?

Chtěl bych i jim dokázat, že budu dobrým senátorem i pro ně.

Do sobotního odpoledne jste byl poslancem Parlamentu ČR. Nemáte dojem, že jako poslanec jste mohl udělat pro region daleko více, než nyní jako senátor?

Ne, nemám. To se sice pokusili na poslední chvíli vštěpovat voličům moji protivníci, ale doba, kdy probíhalo takzvané ´dělení medvěda´ a získávání dotací, už bohužel padla, což je samozřejmě škoda. Tuto možnost jsem v posledních třech, čtyřech letech neměl, naopak jako senátor mohu být častěji v regionu. Budu mít více času na setkání se starosty i občany.

Jak si návštěvy představujete?

Navštívím všechny obce mého senátního obvodu. Chtěl bych se seznámit s jejich problémy.

Myslíte si, že jim jako senátor skutečně pomůžete s řešením problémů?

Sám určitě ne, ale budu se snažit vše řešit ve spolupráci s obcemi. Myslím si, že je určitou výhodou, že jsem současně i krajským zastupitelem, takže budu mít možnost koordinovat záležitosti a přes ´kraj´ a krajské zastupitelstvo se budu snažit ´svému´ regionu pomáhat.

Předchozích 24 hodin jste měl hodně napnutých. Seznamoval jste se detailně s výsledky voleb tady na Domažlicku, odkud pocházíte? Měl jste na to čas?

Ještě ne… Jediné, co jsem stačil zaznamenat neoficiálně, od kamarádů, kteří se mnou seděli včera v Plzni, že v Domažlicích tedy ve městě byl poměr zhruba 60:40 pro mě a v Klatovech zase 55:45 pro pana Salvetra. Ale konkrétnější výsledky zatím neznám. 

Z 85 obcí Domažlicka vás neupřednostnili obyvatelé v 19 místech, ve Kdyni velice těsně zvítězil o necelé procento váš protikandidát a ve dvou obcích to bylo 50:50. Naopak v Mezholezích na Kdyňsku jste získal 98,2 procenta hlasů. Co tomu říkáte?

Samozřejmě jsem moc rád, byl jsem v Mezholezích poměrně často. Snažil jsem se přijet, když mě Mezholezští zvali, i třeba jen na hodinu. Moc si toho vážím. Trochu mne mrzí, že mi bývalý kolega z parlamentu pan Vilímec vyčítal, že na Kdyni jsem zanevřel. To není pravda, do Kdyně jsem třeba nebyl pozván za celou dobu mého poslancování ani na jedinou akci, takže i to o něčem svědčí.

Jak si ale vysvětlujete fakt, že ve zhruba 22 procentech obcí a měst Domažlicka dali voliči více hlasů kandidátovi z Klatov?

Říkáte 19 obcí, samozřejmě si myslím, že zvláště konec kampaně ODS zabral. Byla poměrně masivní a další přídavná jména bych jí nerad dával.

Nakonec jste nad protikandidátem vyhrál křeslo v Senátu takzvaně o prsa, na procenta to bylo vašich 51,57 ku jeho 48,43.

Když se vrátím k prvnímu kolu senátních voleb, byly tři obce, kde vyhrál na Domažlicku pan Salvetr. Ve druhém kole voleb šlo o to, že dva silní kandidáti, kteří vypadli v prvním kole, pana Salvetra podpořili, zatímco mne podpořil v podstatě jediný pan Rejfek.

Zajímá mne váš názor na výsledky senátních voleb ze Staňkova a Horšovského Týna, kde mají starosty za ODS, přesto jste ve Staňkově přesvědčil 63,4 procenta voličů a v Horšovském Týně 59,7 procenta.

Jsem za to velice rád a musím říci, že jsou to místa, kde jsem se pohyboval relativně často. I ve své předvolební kampani jsem se věnoval Staňkovu i Horšovskému Týnu, takže to se možná ukázalo. Dost možná měla vliv i skutečnost, že jsem příliš na voliče netlačil. Snažil jsem se je oslovit běžnou kontaktní kampaní, nikde jsem nejezdil s obrovským transparentem a hlavně jsem nikoho nepřesvědčoval, že ten druhý je špatný. Vedl jsem kampaň ve vší slušnosti a neosočoval jsem soupeře.

Co bude nyní vaším prvním krokem v roli senátora?

Těch kroků bude více, ale jeden z prvních kroků bude ten, že až bude trošku času, začnu objíždět všechny obce z mého senátního obvodu, je jich celkem 147.

Proč hned objíždět?

Chtěl bych poznat spoustu starostů na klatovské straně obvodu, na straně domažlické mám tu výhodu, že jako bývalý starosta Domažlic jich většinu znám.

Budete hovořit pouze s vedením obcí?

Rozhodně ne. Budu hovořit nejenom se starosty obcí, ale i občany, abych se dozvěděl o jejich problémech, případně námětech. Budu se snažit spoluřešit problémy, ne že je vyřeším, to ani kolikrát nelze. Hodně chci přitom využívat, že budu zároveň i krajským zastupitelem. Tento kontakt na ´kraj´, myslím si, je velká výhoda a tímto směrem z Plzeňského kraje se dá lidem hodně pomáhat.

Chytím vás nyní za slovo. V čem nebo s čím by, podle vás, potřebovalo nejvíce pomoci jednak Domažlicko a pak také Klatovsko? Co by bylo pro oba regiony nejstěžejnějším úkolem či potřebou?

Domažlicko a Klatovsko má jeden společný problém. Oba dva okresy mají řekl bych venkovský charakter a dochází v nich k vylidňování menších obcí.

Čím je to, podle vás, způsobeno?

Velkým problémem je rozhodnutí současné vlády, že se ruší malé školy v obcích. A nejen to, ruší se pošty, ruší se další občanská vybavenost a bohužel s tím jde i zvyšující se nezaměstnanost. Mladí nám tudíž z těchto míst odcházejí, nemají zapotřebí, aby jim dítě jezdilo patnáct nebo dvacet kilometrů do školy autobusem. Tak se radši přestěhují jinam, aby měli školu v místě.

Zmiňoval jste další občanskou vybavenost, co máte konkrétně na mysli?

Bohužel dochází i k rušení větších subjektů. Má být zrušen Celní úřad v Klatovech, hovoří se o rušení kasáren v Klatovech a tak dále.

Pokud o těchto záměrech víte, snažil jste se něco udělat?

Už jsem interpeloval ve sněmovně kvůli celnímu úřadu ministra Kalouska, ten si ze mne dělal legraci, že zákon o tom nehovoří. Samozřejmě, že zákon nehovoří přímo v Klatovech, ale rozhodnutí bylo dáno k dispozici generálnímu řediteli cel, a ten tak rozhodl.

V souvislosti s tím mne napadá: Kdysi sídlili celníci i v Klenčí pod Čerchovem, kde bylo zajímavé a myslím potřebné zařízení mobilní váhy, které používali nejen na silnicích Domažlicka k převažování kamionů. Domnívám se, že provoz kamionů, hlavně také přetížených kamionů, trápí oba okresy a ničí na jejich území silnice. Dalo by se nějak zajistit, aby se opět vážilo, neboť všichni víme, jak silnice vypadají…

V podstatě nápad je to dobrý, určitě se o tom bude hovořit. Myslím, že by to stálo za to. Jak jsem hovořil o problematice okresů, oproti třeba Tachovsku nebo i Rokycansku, máme velkou nevýhodu, že k nám nevede dálnice. Souvisí to s kamiony, jak říkáte, takže se jezdí po silnicích, které v těchto regionech jsou k dispozici, a tam by bylo třeba to napravit.

Jak konkrétně?

Nemyslím si, že bychom získali do dvou okresů Domažlice a Klatovy hned dálnici, to asi ne, ale komunikace dle možností vylepšit, vylepšit dopravní infrastrukturu. A samozřejmě jsem možná opomněl zmínit to, že je pro mne jako senátora nutné hovořit také s hospodářskou komorou, úřadem práce, se zaměstnavateli. Záležitost obou okresů není jednoduchá, je strašně komplikovaná.

Slibujete si od svých senátorských schůzek nějaký okamžitý efekt?

Ne všechno se určitě podaří vyřešit ihned a tak, jak by si člověk přál. Je to běh na dlouhou trať a v průběhu senátorského období se bude diskutovat spousta možná ještě důležitějších věcí a výraznějších problémů.

Myslíte si, že máte nějakou výhodu v tom, že jste si na vlastní kůži vyzkoušel post starosty města, krajského radního i poslance parlamentu? Pomůže vám to jako senátorovi?

Určitě, to věřím že může být výhodou. O tom jsem sice nechtěl hovořit, ale starostování a znalost legislativního procesu ve sněmovně budou určitě výhodou. Na druhé straně je ale pravda, že někdy můžete vědět, jak to chodí, ale moc to nepomáhá. Hodně záleží na tom, jaký post v Senátu se mi podaří získat, i jak bude zaměřena moje činnost. Samozřejmě si myslím, že pro region je to jednoznačně přínos, ostatně v jeho prospěch jsem se snažil jednat i jako poslanec. Změna je v tom, že jako poslanec ČSSD za celý Plzeňský kraj jsem neměl tolik času, což by se mělo změnit.

Na závěr bývá zvykem popřát zpovídanému hodně zdraví a hlavně sil do další práce. Dovolím si to otočit a zeptat se: Co vy, Jane Látko, byste si popřál sám pro sebe?

Popřál bych si to, abych svojí prací nejen senátora dokázal přesvědčit své voliče, že volili dobře, a těm, co mě nevolili, abych dokázal být prospěšný a během volebního období se přesvědčili, že volba, která dopadla tak, jak dopadla, nebyla k jejich neprospěchu. Přál bych si, abych dokázal být prospěšný regionu, za který jsem byl zvolen.

Autor: Milena Cibulková

23.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Těsný únik. Řidič osobního vozu v protisměru neměl proti předjíždějícímu kamionu jinou možnost než zastavit mimo vozovku. Jinak by riskoval fatální čelní střet.
13

VIDEO: Předjíždění kamionů jako kilometrový hazard se smrtí

Bývalá politická vězenkyně Mária Matejčíková převzala 17. listopadu v pražském Národním divadle Cenu Paměti národa. Gratuluje jí moderátor večera Martin Veselovský.
AKTUALIZOVÁNO
1

Ceny Paměti národa dostali političtí vězni a perzekvovaný Šimko

Extraliga po 22. kole: Sparta konečně vítězně. Derby severu pro Vervu

/FOTOGALERIE/ Jedni se po reprezentační přestávce zvedají, druhým to skřípe. Mluvit by o tom mohla brněnská Kometa, která ve středu doma padla s Pardubicemi a v pátek doma nestačila 1:3 na Vítkovice. Pád pokračuje i v Mladé Boleslavi, kde vedení dnes odvolalo trenéra Augustu. Proti Hradci tak tým vedla dvojice asistentů Žabka – Ujčík, ale ani to na výhru nestačilo.

Rekordní léto cestovek. Kam Češi letos létali nejvíc?

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Nejvíce Čechů v historii letělo letos v létě na dovolenou k moři.

Irácká armáda dobyla Rávu, poslední irácké město ovládané IS

Irácká armáda oznámila, že dobyla město Ráva u hranice se Sýrií. Město bylo považováno za poslední útočiště takzvaného Islámského státu v Iráku. Vojenská operace směřující k osvobození Rávy začala v pátek za úsvitu.

Univerzita Karlova ocenila vynikajícího učitele a vzdělávací počin

Univerzita Karlova dnes opět při příležitosti 17. listopadu ocenila vynikající vyučující a vzdělávací počiny. Cenu Arnošta z Pardubic získal profesor Petr Charvát z pedagogické fakulty a tým z právnické fakulty za program Street Law - zažít právo jinak. In memoriam byl v Karolinu oceněn za přínos světové vědě, pedagogické činnosti a popularizaci vědy Jan Suda. ČTK o tom informoval mluvčí univerzity Václav Hájek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT