Které výrazy považujete vy za čistě plzeňské? Kterým slovům vaši přátelé z jiných koutů republiky nerozuměli? Diskutujte pod článkem.

Vy ale zřejmě těm pojmům rozumíte, protože žijete na Plzeňsku. Lidé odjinud však mají s naší mluvou problémy. Zdejší výrazivo je totiž v některých případech natolik odlišné od spisovné, hovorové či obecné češtiny, že by návštěvníci západních Čech uvítali slovník. Na internetu jich už několik vzniklo, poslední pochází z pera studentky žurnalistiky Báry Soukupové a vznikl jako oživení webu plzeňského Barcampu – akce plné přednášek a workshopů, která se koná tuto sobotu ve Vědeckotechnickém parku. Po doplnění obsahuje Plzeňákovo slovníček pojmů více než padesát položek, mezi nimiž nechybí vošouch, pentilka, paňár a další speciality našeho kraje.

„Spoustu z nich jsem našla u sebe ve slovníku a pomohla mi výzva na sociální síti, kde jsem se ptala kamarádů z různých koutů republiky, co znají či neznají," říká Plzeňanka. Sama připouští, že nejde o žádnou vědeckou práci, cílem je spíše pobavit. Z odborného hlediska se navíc nejedná o slovník, v jejím seznamu nejsou jen zdejší lexémy (vošouch), ale i slova, která na Plzeňsku tvoříme jinak (slepicom, mluvit o ňom) či s hláskovou změnou (zíbst, počta). U některých výrazů by se navíc dalo polemizovat, zda se nepoužívají i v dalších částech republiky – například čekuláda, grém a podobně.

Její práce se rozšířila po internetu rychlostí blesku. „Chlubila se mi třeba moje teta, jaký dostala vtipný e-mail. A byla hodně překvapená, když jsem jí řekla, že je to moje práce," dodala Soukupová.

Že je ´plzeňština´ specifická, potvrzuje i medička Markéta Veselá, která v Plzni studuje pátým rokem. Teď už si zvykla, ale zpočátku s ní trochu bojovala, pochází totiž z Náměště nad Oslavou na Moravě. „Když mi v obchodě řekli ´copadál´ a koncové l nebylo slyšet, netušila jsem, co po mně chtějí," směje se studentka. Hned po příchodu do Plzně se prý také zařekla, že nikdy nebude ´tutat´, tedy používat pro Plzeň specifickou formu zájmena ten.

„Teď už mi to do té pusy jde, i když se snažím se tomu vyhýbat. Už ale občas používám plzeňské copa, jakpa nebo univerzální koncovku -ovo," vyjmenovává. Když dnes Veselá přijede domů do Třebíče, uvědomuje si, jak přejímá prvky jihozápadočeského nářečí a jak výrazně moravsky naopak mluví její rodina. „Občas mám pocit, že musím přepnout do úplně jiného jazyka," dodává budoucí lékařka.

Zábavné dílko, které si dělá z Plzeňáků a jejich jazyka tak trochu legraci, nevynechává ani slova zeshora a zezdola. Údajně jsou to právě tyto výrazy, které daly vzniknout spojení, které mají místní neustále na talíři: zez Plzně. A to i přes to, že by takový výraz žádný kovaný Plzeňan z úst nikdy nevypustil.

Ačkoli se slovníček objevil na webu Barcampu, na samotné akci se o dialektu v žádné přednášce mluvit nebude. Nejde totiž o jazykovědné sympozium, ale o setkání mladých lidí z různých oborů a oblastí – zpravidla jde o studenty. Přednášky a workshopy se tak týkají například mezilidských vztahů, technických vychytávek, webové prezentace, ale i podnikání. V Plzni se Barcamp koná poprvé.

Jak se dorozumět na Plzeňsku

Dýl – Všichni chodí dýl, později chodí v Plzni jen málokdo.
Kulík – Kolíček na prádlo nedrží tak pevně jako poctivý plzeňský kulík.
Nastevřít – Pootevřít, nejčastěji okno. Můžeme ale nastevřít i pivo. Nebo poklopec.
Novákojc – Janča Novákojc, Péťa Novákojc, to je holt jiná liga!
Nožíky – Fakt ostré plzeňské nůžky, které přestřihnou všechno.
Paňár – Malý zlobidlo, třeštiprdlo, no prostě zmetek.
Pentilka – Všude jinde se prý říká mikrotužka, takže když chce Plzeňák náplně do pentilky, nevolejte policii.
Povjášet – Sloveso nevzhledně napsané, nicméně nesmí chybět ve slovní zásobě plzeňské domácnosti, jinak to prádlo prostě neuschne.
Saturna – Chtějte po rybářovi, co není z Plzně, saturnu a vznikne problém. Zatímco bude vejrat s hubou dokořán, sumec vám uplave, páč jinde říkají vlasec.
Tuto – Zní skoro až italsky, není to však šéf mafie, ale obyčejné ukazovací zájmeno.
Vošouch – Sexy bramborák.
Zeshora, zezdola – No comment. A jestli ještě někde uslyšíme zhovadilost jako „ze-z-Plzně", vyhodíme Prahu a zbytek republiky do povětří!
Zdroj a více na: www.plzenskybarcamp.cz