Spolu s inspektorem České obchodní inspekce jsem se zúčastnil předváděcí akce.

Pozvánka, která dorazila poštou na mou soukromou adresu, měla hlavičku firmy PF Electronic. Taková společnost ale v České republice podle veřejně dostupných zdrojů neexistuje. Jelikož mi pracovnice firmy do telefonu nabídla, že mohu mít doprovod, domluvil jsem si takový, který obchodníci, pro něž se vžilo označení šmejdi, neradi vidí. Stal se jím inspektor České obchodní inspekce (dále jen ČOI).

Do hotelu jdeme pochopitelně inkognito, dva muži u vstupu kontrolují pozvánku. V restauraci sedí sedmnáct lidí. Všichni až na nás jsou v důchodovém věku.

Po chvíli se představuje jeden z prodejců. Tvrdí, že se jmenuje Roman a jeho mladší kolega se kupodivu jmenuje také Roman. Firma PF Electronic prý svou akci zrušila a oni nám chtějí představit svůj nový internetový obchod. Oba vystupují pod hlavičkou firmy Neumann tour, jejíž tabulka je přilepena na dveře do restaurace.

Jako pozornost si pro přítomné připravili několik hodnotných dárků. O ty se však muselo losovat na jakémsi kole štěstí. Prodejce představuje několik produktů, nechybí tradiční sada hrnců, polarizační lampa či jakýsi přístroj, který označuje jako terapeutický.

Přístroj údajně dokáže stimulovat chodidla, a tím přes mozek zlepšit zdraví člověka. Cena je „pouhých" 80 tisíc korun. „Nezajímá mě, jestli na to máte nebo ne. Kdo na to nemá, nekoupí si to. Drahé to není, investovali jste to do svého zdraví," prohlašuje starší Roman.

Na řadu přichází tombola, lidé si mohou vytočit výhru. Jednou ze „šťastných" je Věra K. z Klatov. Ale štěstí je věc vrtkavá. Paní sice dostane výhru, ale teprve poté, až zaplatí 5000 korun. Prodejce s ní začne sepisovat smlouvu, čemuž se Věra K. brání. „Nechci nic platit. Měla to být výhra," zlobí se.

V tento moment se spolu s inspektorem představíme. Já si povídám s lidmi a inspektor začíná sepisovat zápis. Od Romana staršího se dozvím, že jsem šmejd, měl bych prý dělat něco pořádného. Vyhrožuje, že přivolá ochranku nebo policii, ale jak se dalo čekat, nikdo nepřijede.

Senioři začnou opouštět sál, na rozloučenou dostanou dárek v podobě pracího prostředku v hodnotě údajně 999 korun. Bohaté občerstvení, které bylo deklarováno, nikdo nedostal.

„S firmou zahájíme správní řízení. Pokud se prokáže, že porušili zákon, hrozí jim sankce až do výše pěti milionů korun," říká mi ředitel plzeňského inspektorátu ČOI Jan Řezáč.