Znovu tak vyhověl aktivistům, kteří tentokrát napadli rozhodnutí Krajského úřadu Středočeského kraje. Tento úřad aktivisté zažalovali, protože podle nich špatně rozhodl o jejich odvolání proti stavebnímu povolení. Došlo k tomu poté, co Krajský úřad v Plzni byl označen za podjatý v rozhodování o spalovně.

„V rozhodnutí Krajského úřadu Středočeského kraje jsme nalezli vady a bude muset rozhodovat znova," potvrdil předseda senátu Krajského soudu v Plzni Václav Roučka. Vysvětlil, že úřad převzal téměř ze 100 % minulé rozhodnutí, měl ovšem vzít v potaz novelu zákona o posuzování vlivů na životní prostředí. To však neudělal. „Byl povinen rozhodovat podle právního stavu, který byl letos v červnu, kdy rozhodoval. A nikoli v době, kdy rozhodoval stavební úřad o stavebním povolení, " zdůraznil soudce.

Teď to vypadá na další kolo úřední mašinerie. Paradoxně spalovna už je téměř dostavěná a za několik měsíců má najet na zkušební a vzápětí na ostrý provoz. Jestli to tak bude, je v rukou stavebního úřadu. Spalovnu může zastavit.

Technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS) tvrdí, že je třeba počkat na písemné odůvodnění rozsudku. „Zřejmě bude muset znovu proběhnout konzervace stavby. Je to značná komplikace, kterou ale nemůžeme ovlivnit," prohlásil Šindelář. Plzeňská teplárenská jako investor stavby může maximálně podat kasační stížnost.

Šindelář připomíná, že spalovna měla od začátku všechna platná povolení. „Teplárna je tu v pozici diváka sledujícího ping pong mezi aktivisty a státní správou," míní Šindelář. Stavební povolení totiž vydal stavební úřad v Nýřanech, odvolání proti němu řešil Krajský úřad v Plzni. Ten byl ale soudem uznán podjatým, proto ministerstvo pro místní rozvoj kauzu přidělilo Středočeskému kraji. Jeho rozhodnutí teď soud zrušil.

Na otázku, jak paradoxní to je, když stavba měla na startu platná rozhodnutí a na konci je nemá, soudce Roučka připouští, že se může zdát, že logika se tu vytrácí. „Problém je tu od roku 2004 a týká se nesplněné povinnosti ČR promítnout evropskou judikaturu v ochraně životního prostředí do našeho právního řádu," uvádí Václav Roučka.

Zástupce aktivistů Milan Reiniger ze Sdružení pro udržitelný rozvoj obce Chotíkov míní, že teplárna by měla po rozhodnutí Krajského soudu práce na spalovně bezprostředně přerušit. „Jsem ale přesvědčen o tom, že spalovnu dokončí a opět to nazvou konzervováním," podotkl Reiniger. Připomněl, že bez platného stavebního povolení ale nebude moci být spalovna zkolaudována a tím pádem se ani nerozjede zkušební provoz.

Aktivisté v tomto týdnu podali další žalobu, tentokrát na Jihočeský kraj s podobnou problematikou týkající se tentokrát územního rozhodnutí. „Teplárna navíc udělala spoustu stavebních a technologických úprav a jsme přesvědčeni o tom, že by celá stavba měla znovu projít tzv. EIA, tedy posouzením na životní prostředí," dodal Reiniger.