Už je tomu dvacet let. Pětašedesátiletý obchodník s valutami Zdeněk Linda se před dvaceti lety nevrátil domů z jednoho výhodného kšeftu. S sebou měl údajně dva a půl milionu korun, které měl směnit za německé marky. Po něm i po penězích se ale slehla zem. Jeho ostatky letos v únoru našli policisté, a to deset dní před vypršením promlčecí lhůty.

Kosterní pozůstatky a tkáně ležely ve sklepě domu v Mariánských Lázních, metr pod dnem jímky na vodu zalité vrstvami betonu a zakryté kovovou deskou. Kriminalisté zjistili, že Linda byl zavražděn a obvinili majitele domu, podnikatele Jana Poláka. Ten v úterý stanul před Krajským soudem v Plzni a začal se zpovídat z vraždy. Hrozí mu až patnáct let vězení, ale i výjimečný trest. Polák vinu odmítá.

Podle obžaloby se vše stalo 
9. března 1994 kolem půl páté odpoledne. Polák měl tehdy Lindu vylákat do svého domu, kde měl kancelář, a to pod záminkou zprostředkování koupi asi 250 tisíc německých marek ve výhodném kurzu. Lindovi řekl, že musí počkat na člověka, který s penězi přijede. Linda ale posléze zjistil, že byl oklamán, vstal z křesla a chtěl odejít. V tu chvíli na něj Polák podle obžaloby namířil pistolovou kuší. „Dvěma výstřely ho zasáhl do hlavy, a dále proti přední části jeho krku vedl útok bodným nástrojem. Poškozený na místě zemřel na následky poranění mozku," uvedla státní zástupkyně Václava Brýdová. Podle jejích dalších slov se Polák zmocnil peněz a společně s Tomášem Volejníkem, který byl všemu přítomen, pak tělo odnesli do sklepa, kde jej ukryli.

Obchod u Poláka doma

„S obžalobou nesouhlasím. Cítím se nevinný," pronesl Polák před soudci a odkázal na to, co po svém letošním zatčení řekl na policii.

V únoru 1994 za ním prý Volejník přišel s tím, že může zařídit výhodnou směnu valut prostřednictvím známého z Německa, kam jezdil za prací. „Chtěl, ať se zeptám jednoho Vietnamce, od kterého jsme brali zboží (Polák měl v Rájově obchod se smíšeným zbožím, pozn. aut.), jestli nechce marky, on na to kývl. Volejník řekl, že ten Němec nepojede na tržnici, ale že bychom to mohli udělat u mě v kanceláři. Já souhlasil," řekl Polák.

V osudný den se pak všichni sešli v Polákově domě. Polák, Volejník, Linda a Vietnamec, kterému říkali Roman, čekali, až přijede Němec s markami. Během čekání pak Polák s Vietnamcem vylezli před dům a Vietnamec někam odjel. „Nevracel se, tak jsem šel zpět do domu. Pamatuji si záblesk a výstřel do obličeje. Pálilo to. Byl jsem v šoku. Vyběhl jsem nahoru a šel jsem se umýt," vzpomínal Polák. Podle něj vyšel výstřel od Lindy zřejmě z plynové pistole. Poté se vrátil do kanceláře. „Volejník mi řekl, že Linda střílel a poté utekl oknem ven," řekl. Poté už přijeli policisté a i se psovodem prohledávali dům a jeho okolí. Lindu ale nenašli.

Komplic spáchal sebevraždu

Na stopu přivedl kriminalisty po dlouhých dvaceti letech právě Volejník, který při jednom z výslechů promluvil o těle schovaném ve sklepě. Případem se totiž na popud pozůstalých po Lindovi začala zajímat Generální inspekce bezpečnostních sborů a kauza se dostala na Krajské státní zastupitelství v Plzni. To rozjelo sérii výslechů a při domovní prohlídce pak byly nalezeny ostatky zavražděného.

Volejník měl policii říct, že na Polákův příkaz druhý den po události betonoval jímku na vodu, v níž se letos našlo tělo. Před několika měsíci však Volejník spáchal sebevraždu.

Polák v úterý přišel k soudu v doprovodu dvou obhájců, jedním z nich je známý advokát Tomáš Sokol.

Pozůstalí po Lindovi požadují náhradu škody za smrt svého příbuzného, a to téměř třicet milionů korun. Jejich zmocněnec před soudem vysvětlil, že částka se skládá z 2,5 milionu korun, o které byl příbuzný okraden, o úroky z prodlení a také z náhrady nemajetkové újmy.

Jednání pokračuje v dalších dnech.