Ve středu 3. září se bude poprvé konat v legendárním společenském domě Peklo a pořádající Pilsner Jazz Band na něj pozval mladého swingového zpěváka, moderátora rozhlasového Klubu Evergreen a opravdovou vycházející hvězdu swingového žánru Jana Smigmatora s jeho kapelou. Tento mladý sympaťák v doprovodu svého vynikajícího Swinging Quartetu složeného z pražských jazzových špiček představí nejen písně z alba Swing Is Back, ale i slavné evergreeny z repertoáru svých hudebních vzorů – Tonyho Bennetta, Franka Sinatry, Bobbyho Darina, Raye Charlese a dalších.

Osobitá interpretace, styl, frázování a láska k jazzu a swingu řadí Jana Smigmatora k předním interpretům tohoto žánru nejen v České republice. V letošním roce se k Janově doprovodné kapele – tedy ke klavíristovi Vladimíru Strnadovi, kontrabasistovi Janu Greifonerovi a saxofonistce Markétě Smejkalové, připojil bubeník skupiny Nightwork – Ondřej Sluka, který se tak od pop-music vrátil k hudbě, jíž studoval na pražské Konzervatoři Jaroslava Ježka a která je mu nesmírně blízká.

I Pilsner Jazz Band je živoucím důkazem, že swing a tradiční jazz prožívají svou další renesanci. Tento osmičlenný plzeňský swingový orchestr má za sebou velmi úspěšnou letní sezonu – účastnil se festivalů ve Švýcarsku, Polsku, i v německých Drážďanech, evropském hlavním městě dixielandu.

„Pochopitelně nás nesmírně těší, když nás pozve švýcarský festival, kde máme možnost zahrát pro 7 tisíc swinguchtivých lidí obléhajících celé náměstí Zofingenu. Tradiční jazz a swing je ve Švýcarsku, ale i ve skandinávských zemích, kde jsme koncertovali předloni, vyhledávanou hudbou. Naštěstí se ale stává populární i u nás. Na krásných festivalech, jako byly letos například Salon tradičního jazzu v Neratovicích, Hrnčířský swing v Novém Drahově nedaleko Františkových Lázní nebo úplně první ročník jazzového festivalu v Kraslicích, sice počítáme návštěvníky ve stovkách a ne v tisících, ale je vidět, že v tomto žánru nacházejí zalíbení i mladí lidé," popisuje své zkušenosti kapelník Pilsner Jazz Bandu Jindřich Jindřich.

SOUTĚŽ

Chcete-li zdarma získat vstupenky na pořad Po siréně swing, který se koná ve středu 3. září v Plzni v KD Peklo, stačí správně odpověď na otázku: Která z hollywoodských hereček nebyla manželkou Franka Sinatry?
a) Ava Gardner
b) Elizabeth Taylor
c) Mia Farrow

Odpovědi zasílejte v pondělí 25. srpna od 9 do 11 hodin na mail kultura.zapad@denik.cz. Správné odpovědi, které dorazí jako 5. a 8. v pořadí, odměníme dvěma vstupenkami na pořad Po siréně swing konaný 3. září v Pekle. Jako předmět zprávy uveďte SOUTĚŽ SWING, do mailu napište jméno, adresu a telefonní číslo.