Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kauza dvou členů romské rodiny ve Strýčkovicích zajímala i Tomia Okamuru

Strýčkovice /FOTO, VIDEA/ – Kauza dvou členů romské rodiny nenechává jejich sousedy v klidu. Mají strach, co bude dál.

31.3.2014
SDÍLEJ:

Z jednání zastupitelstva Obce Srbice ve spádových Strýčkovicích.Foto: Deník/Milena Cibulková

Zcela něco jiného, než doslovnou citaci nových obecních vyhlášek a informaci o vylepšení zeleně, očekávali od svých zastupitelů obyvatelé Strýčkovic, kteří v pátek v podvečer zaplnili malé místní kulturní zařízení.

Mohlo by vás zajímat: Bratři terorizují občany ve Strýčkovicích. K soudu jeden z nich dorazil opilý

„Jsem rodačka a bydlím tu přes 60 let. Strýčkovice bývaly klidná a upravená vesnice, lidé si tu vycházeli vstříc… Nepřála bych nikomu to, co se zde dělo v poslední době. Lituju ty, kteří zažili na vlastní kůži nadávky, napadení a byl jim poškozen majetek. Stačí ten hrozný pocit, jistotu nemáte žádnou – jak v noci, tak ve dne. Jdu na schůzi, abych se dozvěděla, jak se vše vyřeší," uvedla Deníku před vchodem do kulturního domu místní žena.

Spolu s ní na zprávu, jak postupuje řízení se členy jediné místní romské rodiny, kteří terorizovali vesnici, čekalo na pět desítek obyvatel.

V oznámeném programu zasedání však figurovaly záležitosti jako aktualizace vyhlášky o místních poplatcích, rozpočtová opatření a veřejná zeleň. Pouze před projednáváním plánovaných bodů přečetl místostarosta Václav Kramer prohlášení starostky Markéty Kastnerové.

„Obec Strýčkovice se v posledních dnech dostala do centra pozornosti médií a některých politiků kvůli sousedským sporům, které vyvrcholily tím, že tři členové místní rodiny házeli kameny do oken jiné rodiny. Obdobný incident se u této rodiny bohužel vyskytuje opakovaně, již v minulosti narušovali občanské soužití. Souvisí to s neuspokojivou sociální situací v rodině, včetně závažných zdravotních indispozic dvou z dospělých členů domácnosti. Po incidentu policie ihned adekvátně zasáhla, dva pachatelé byli zadrženi a obviněni. Okresní soud v Domažlicích už zahájil řízení ve věci opatrovnictví dvou členů romské rodiny," vyjímáme z prohlášení (pozn. red. – prohlášení starostky ZDE).

Než došlo na diskuzi, kde mohli občané projevit svůj názor, museli – jak bylo možné z jejich obličejů vyčíst – ´přetrpět´ nezáživnou přednášku – doslovnou citaci několika nových obecních vyhlášek i zevrubnou informaci o vylepšování veřejné zeleně. Současně s napětím očekávali, s jakým sdělením mezi ně přijel poslanec Parlamentu ČR Tomio Okamura.

„Pochopil bych, kdybyste rozjeli diskuzi na téma, které je tady v tuto chvíli velké. Chápu, že se vám o tom těžko mluví, je to pro vás velký problém, ale na druhou stranu – vaše kytičky mne v tuhle chvíli absolutně nezajímají," vstoupil do diskuze po projednání zmiňovaných bodů programu jeden z občanů.

„Máme čtyřletého chlapce a chceme druhé dítě. Nezlobte se, ale přemýšlel bych nad tím, jestli se tahle situace vyřeší. Vaše kytičky za půl milionu jsou mi úplně k ničemu, protože z téhle vesnice se vám lidé odstěhují. Vy přijdete s tím, že tady dáte prohlášení, ale vy je tam ve vaší vsi nemáte. Proč nám neřeknete, co jste už vyřešili, co se bude dál dít. To nás zajímá, ne vaše kytičky!" obrátil se na místostarostu Václava Procházku, který mu vstupoval do řeči.

„Já jsem dala tiskové prohlášení, v daný moment nemám další informace. Policie jedná, soudy jednají, sociálka zahájila jednání," reagovala starostka Kastnerová a dodala: „Budu občany informovat, případně vyvolávat další jednání."

„Může vůbec vedení obce zatlačit na tyto lidi, aby dodržovali pravidla, zákony? Mají barák, tam přetékají odpady…" vstoupil do diskuze další občan.

V souvislosti s právě schválenou vyhláškou o poplatcích ze psů zazněla otázka, zda romská rodina tento poplatek hradí, zmíněna byla skutečnost, že její pes bojového plemene volně pobíhá a stává se, že zaběhne do dvorů sousedů, kteří mají obavy o děti.

Názory občanů na videu 

Ke spoluobčanům promluvil i Jiří Sýkora, který byl dvojicí romských mužů napadený.

„Víte, že jsem s nimi po určitou dobu vycházel dobře – dá se říct, ´když sekali latinu´. Napadli mne poprvé a podruhé, udělal jsem všechno pro to, aby byli potrestaní. Nebál jsem se svědčit a nikdy to dělat nebudu, abych před těmito lidmi utíkal. Musím se zastat obce; Ivan Matuš byl po prvním napadení projednáván za přestupek. Obec oznámení o přestupku od policie předala do Domažlic na přestupkovou komisi. Tam věc odložili, protože se jedná o osobu nesvéprávnou. Ta musí mít opatrovníka, který by měl být potrestán. Bohužel se tak v přestupkovém řízení nestane, protože čin spáchala osoba nesvéprávná. Je to nelogické, nedovedu to pochopit, ale bohužel takhle to je," uvedl Sýkora.

Poté hovořil o napadení, které řešil v pátek domažlický soud. V závěru vyjádřil obavy: „Říká se: Zavřít můžou – pustit musí! Je předpoklad, že se do obce vrátí. Pokud tu bude žít jeden nebo dva, věřím, že se nic dít nebude. Když zde budou čtyři, poberou dávky, nalejou se chlastem a půjdou na ´trestnou výpravu´." Doplnil, že tomuto možnému ´scénáři´ by měla obec zamezit.

Diskuzní příspěvek Jiřího Sýkory

Po oběti romských útoků se o slovo přihlásil poslanec Tomio Okamura (Úsvit), který přijel do Strýčkovic s kolegou poslancem Markem Černochem a místopředsedou hnutí Úsvit Jaroslavem Novákem.

„Nechci poučovat, ani si přihřívat nějakou politickou polívku, já mám volby až za čtyři roky, takže z toho mě nikdo podezírat nemůže. Přišel jsem si naposlouchat problém a zeptat se paní starostky a zastupitelů, čím mohu pomoci," uvedl v úvodu své řeči. Na závěr proslovu požádal zájemce z řad občanů, kteří by chtěli aktuálně znát jím učiněné kroky, o sdělení kontaktu.

Co všechno uvedl Tomio Okamura

Nebyl ten večer ve Strýčkovicích jediný, kdo nabídl pomocnou ruku. Dostavil se i zástupce Agentury pro sociální začleňování, která spadá pod Úřad vlády ČR, Vít Lesák.

„Přijel jsem zjistit, co se děje a nabídnout paní starostce pomoc. V těch obcích, s nimiž spolupracujeme, se situace zlepšuje. Soužití v obcích, a to nejen s Romy, řešíme už několik let. Mohu vám uvést případy obcí do dvou tří tisíc obyvatel, jak se tam zlepšuje situace, co se týče bezpečnosti, krádeží a podobně," prohlásil Lesák. Stejně jako předtím poslanec Okamura musel vyslanec vládní agentury odpovídat na dotazy občanů Strýčkovic na konkrétní záležitost a upřesňovat možnosti a způsob pomoci.

Námi oslovení Strýčkovičtí se po zasedání shodli, že nejsou tolik důležitá slova, která na něm zazněla, nýbrž hlavně to, co konkrétního se podaří udělat, aby byl zajištěn trvalý klid.

Autor: Milena Cibulková

Místo události:
31.3.2014
SDÍLEJ:
Zhruba 200 demonstrujících lidí se 16. prosince 2017 vydalo před pražský TOP hotel, kde se koná konference evropských protiimigračních stran pořádané hnutím Svoboda a přímá demokracie (SPD).
AKTUALIZOVÁNO
45 4

Okamura pozval Le Penovou a Wilderse do Prahy. Lidé skandují "Hanba"

Betlémské světlo dovezla z Vídně čtveřice skautů.
2 21

Skauti přivezli z Vídně Betlémské světlo. Předávali ho už na nádraží

AKTUALIZOVÁNO

Wilders a Le Penová v Praze: Proti migraci je třeba bojovat i zdí. Svrhněme EU!

Nizozemský odpůrce islámu a předseda Strany pro svobodu Geert Wilders vsadil v Praze na českou notu, nadšenému publiku na konferenci krajně pravicových stran připomínal českou historii a na podporu svých myšlenek neváhal použít i některé významné české osobnosti. 

Vracení dárků? Důležité je nenechat se prodejcem zastrašit, radí spotřebitelům

/ROZHOVOR/ Když radost pod stromečkem vystřídá zklamání z nevhodného dárku, vrací se lidé do obchodů. Chtějí zboží vyměnit, nebo reklamovat. Předčasné obavy z jednání s obchodníky podle Gerty Mazalové mít nemusí. „Reklamovat se dá všechno. Nejčastěji jsou to sice nefunkční či rozbité hračky, elektronika nebo oblečení, reklamovat lze ale i služby, třeba kadeřnické, nebo pohřeb. Spotřebitelé často mají nárok na vrácení peněz, usoudí ale, že jim to nestojí za námahu,“ říká předsedkyně Sdružení ochrany spotřebitelů, které sídlí v Brně.

Do Jeruzaléma přijede americký viceprezident Pence, Fatah chystá demonstrace

Hnutí Fatah palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse svolává na příští týden demonstrace u příležitosti toho, že Jeruzalém navštíví americký viceprezident Mike Pence. Fatah bude protestovat proti změně americké politiky, jež se projevila Trumpovým uznáním Jeruzaléma za hlavní město Izraele.

Jak vybrat správnou matraci pro zdravý spánek

Potřebujete si pořídit novou matraci a nevyznáte se v tom, která je pro vás vhodná? Vybírejte skutečně pečlivě a nezapomeňte také na rošt, protože teprve vhodná matrace s dobrým roštem poskytuje páteři dostatečnou oporu a zádovým svalům uvolnění, což je pro zdravý spánek nezbytné.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT