čkoliv mají Strýčkovičtí zbrusu nové zastupitelstvo, zůstávají celkem skeptičtí. Nevěří totiž, že nové vedení obce bude mít takovou páku, aby dokázalo vyřešit otázku s nepřizpůsobivými občany, kteří je v obci už dlouho terorizují.

„Jsme rádi, že máme nové zastupitele, a to hlavně proto, že jsou namíchaní ze všech obcí. Myslím si, že ačkoliv se budou snažit sebevíc, s našimi problematickými spoluobčany nic nenadělají," vyslovila svůj názor jedna ze Strýčkovických občanek.

Jiní z nového vedení tak nadšení nejsou.
„Myslím, že není dobře, že jsou tam samí lidé bez zkušeností s vedením obce. Podle mého se tady k lepšímu nic nezmění," řekl jiný strýčkovický občan. Nikdo nenašel odvahu, aby sdělil své jméno, a to prý pouze z obavy ze svých romských spoluobčanů.

V čem se ale všichni shodují, je fakt, že nyní je v obci klid.
„Ti, kteří tady dělali největší zlo, jsou ve vězení. Takže alespoň nějakou dobu, kdy budou za mřížemi, si snad užijeme trochu klidu," dodávají.

To však ještě není jisté. Krajský soud ještě nerozhodl jak ´odmění´ Davida Matuše (20) a jeho o čtrnáct let staršího strýce Radka za to, že zaútočili na své sousedy. Házeli po nich dlažební kostky a kameny. Na pozemek a dům Müllerových dopadlo 33 dlažebních kostek a osm velkých kamenů. Sousedé se tehdy museli skrývat, měli strach o život. Podle spisu šlo o zastrašování, protože Josef Müller měl týden nato vypovídat proti Davidu Matušovi a jeho druhému strýci Ladislavovi v v případu, kde se řešil útok dřevěným hranolem.

„Házeli dlažební kostky a kameny a rozbili šest oken. Sousedovi vyhrožovali, že jej zabijí, že mu useknou hlavu. Obviněný David Matuš byl navíc vyzbrojen kuchyňským nožem," uvedl státní zástupce Jakub Kubias.

Matušovi jsou ohroženi pětiletým trestem odnětí svobody. Zda a na jak dlouho půjdou agresoři do vězení, kde už si svůj šestadvacetiměsíční trest ve věznici s ostrahou odpykává jejich příbuzný, třicetiletý Ladislav Matuš, rozhodne soud 5. listopadu.
Deník se snažil kontaktovat nově zvolené zastupitele, aby se vyjádřili k tomu, zda mají v plánu nějaké řešení. Bohužel bývalé vedení obce odmítlo sdělit jakýkoliv kontakt s tím, že nové zastupitele nezná. Nám se podařilo spojit s novou zastupitelkou Lubomírou Pečenou. Ta však moc sdílná nebyla.

„Určitě se budeme snažit se situací ve Strýčkovicích něco dělat," řekla pouze.

Strýčkovickým zatím nepomohla ani sepsaná petice s téměř třemi sty podpisy směřovaná ministru pro lidská práva, ani zájem Tomia Okamury poslance a předsedy hnutí Úsvit, jenž se v březnu zúčastnil zasedání zastupitelstva ve Strýčkovicích, aby situaci neposuzoval pouze ze zpráv z médií, a zároveň si chtěl pohovořit s oběťmi útoků.

„Chtěl jsem být na místě, abych zjistil, jaká je skutečná situace, abychom se mohli pokusit připravit nějaká řešení," řekl tehdy Okamura s příslibem, že o situaci bude informovat ministra vnitra i ministryni pro práci a sociální věci.