„Od soboty 5. října bude u nás na hradě k vidění velká výstava věnovaná právě pohádce o Popelce. Návštěvníci u nás až do jara příštího roku budou moci obdivovat kostýmy ze slavného filmu, fotografie z natáčení, ale i kulisy, postavy hlavních hrdinů v životní velikosti a panely se všemi informacemi o pohádce, bez které by u nás nebyly Vánoce," popisuje chystanou výstavu kastelán hradu Lukáš Bojčuk. Výstava bude pro veřejnost otevřena od 5. října až do 2. března, denně kromě pondělí a Štědrého dne.

Návštěvníci, kteří na hrad v sobotu 5. října zavítají, se budou také moci vydat na cyklisticko-turistickou akci s názvem Po stopách Tří oříšků pro Popelku. Pěší i cyklistická trasa zavede milovníky turistiky a pohádek do míst, kde se film v okolí hradu natáčel. „Pohádka vznikala u nás na hradě Švihov, který si ve filmu zahrál statek, ve kterém bydlela Popelka se sestrou Dorou a zlou macechou. Stáj, kde byl ustájen kůň Jurášek, je dnešní výstavní sál hradu. Sad, do kterého Popelka na koni jezdila, se nachází u sousední obce Mezihoří. Tam je i rybník, do kterého se převrátila Dora s macechou," pokračuje Bojčuk. Na všechna tato místa zájemce zavede turistický pochod po nové naučné stezce.

„Start turistické akce je mezi 10. a 11. hodinou dopoledne přímo na nádvoří hradu. Cíl bude opět na hradě do 14 hodin. Vedle soutěží pro celé rodiny bude pro účastníky akce připraveno i opékání vuřtů na hradním nádvoří, od 13.30 hodin ukázky letu dravců pod vedením sokolníka Milana Zaleše a od 15 hodin bude následovat beseda s režisérem Václavem Vorlíčkem. Na hrad přijede i Popelka na bílém koni," sděluje za organizátory turistické akce Anna Fikrlová.