S kolegou z kapely Vladimírem Bárem a muzikanty ze skupiny Clarinet Factory Jindřichem Pavlišem a Luďkem Bourou se včera přímo zúčastnili vaření várky piva na blížící se Pilsner Fest, který je oslavou vzniku piva plzeňského typu.

„Každý den se vám nestane, že dostanete nabídku založit vaření mladého piva v Prazdroji. Až budou fanoušci při našem koncertě křičet: 'ty vařej!', bude to pravda hned dvojitá," zasmál se Cais.

Přímo ve varně pak s kolegy zaimprovizoval a v doprovodu dvou klarinetů a valchy zazpíval rodícímu se pivu píseň, aby dobře zrálo. „Josef Groll, to byl ale fištrón,…" rozeznělo se varnou.

Plzeňský sládek Josef Groll vlastně za tímhle vším stojí. Pátého října 1842 uvařil vůbec první várku piva plzeňského typu, které se proslavilo po celém světě. Letos od té doby uplyne již 172 let.

„Jsem úplně nabušený novými informacemi. Jsem mile překvapený tím, že právě Josef Groll byl v Plzni tou klíčovou osobou," řekl Cais.

„Plzeň" můžu

Sám si návštěvu pivovaru opravdu užíval. „Pro nás je to taková mimořádná příležitost nahlédnout pod pokličku těm obrovským kotlům tady. Přivítali jsme to jako členové kapel, které pivo mají rády. Musím tedy dodat, že jeden kolega je abstinent a ten říkal, že až bude nějaká možnost podívat se do továrny na výrobu nutely, tak tam pojede, ale tohle si klidně nechá ujít," zasmál se Cais. Sám si na plzeňském pivu rád pochutná. „Jsem celiak, takže držím bezlepkovou dietu, a jediné tohle pivo můžu, aniž by mi po něm bylo špatně," svěřil se Cais, který byl ve varně plzeňského pivovaru vůbec poprvé.

Na Pilsner Fest, kde kapela Tata Bojs vystoupí, se moc těší. „Už jsme tady hráli, takže víme, do čeho jdeme. Je to festival, kde je spousta lidí, kteří pijí skvělý nápoj a jsou dobře naladění. S kapelou teď dokončujeme nové album, takže tady v Plzni budeme ještě hrát písničky z těch předchozích alb," řekl Cais.

Letošní Pilsner Fest se uskuteční 4. října. Kromě zmíněných kapel v pivovaru vystoupí například Anna K., David Koller nebo J. A. R.

Loni se na festivalu vypilo více než čtyři sta hektolitrů piva. Letos pivo poteče z více jak 150 kohoutů.