„Nejvíc práce je zjara, začátkem léta a s nástupem podzimu, přes léto v době dovolených je to volnější, co se týče nových prací, na korekce a dodělávky se dochází rovnoměrně v průběhu celého roku," řekl.

Na jaře tak tetuje pět šest lidí denně, což znamená práci od deváté ranní do desáté večerní v průběhu celého týdne.

Cena dle motivu

Ceny tetování se podle většiny plzeňských tatérů špatně odhadují, pokud nemáte zcela jasnou představu, o jaký motiv půjde, v jakém rozsahu, jak kresebně a řemeslně náročná práce bude. To vše je předmětem debaty předcházející vlastní práci, kde se vše důležité ujasní.Smluvená cena je v Bárt's Tattoo závazná a finální, následné práce a korekce jsou již bezplatné.

„Cena je podle motivu a práce," říká tatér Dodo z Garáž Tattoo. „Na některý motiv je ve stejné velikosti potřeba více času. Když je více barev, je to také složitější," doplňuje ho Marek Sýkora z Tattoo UMI. Podle něj je ale základní sazba pro malé věci 900 korun.

Radek Bártík začíná na sumě mezi tisícovkou a patnácti sty, náročnější práce je pak otázkou racionální dohody tak, aby byli spokojeni všichni zúčastnění. Nejvyšší cena se také špatně odhaduje, protože se platí za jedno sezení a větší věci se dělají po částech. Marek Sýkora má třeba přes celou ruku barevnou kérku, která ho vyšla na 23 tisíc korun.

Trendy

A jaký je současný trend toho, co si lidé nechávají nejčastěji tetovat? „Plzně se současné trendy moc nedotýkají. Ale pořád vedou zvířecí motivy a ornamenty," říká Dodo. „Teď už to není, že by něco bylo in. Lidé dají na originalitu, víc nad tím přemýšlejí a chtějí mít svůj motiv, něco, co by je vyjadřovalo," říká Sýkora. Lidé chtějí hodně jména nebo data narození svých dětí, ale i třeba jména psů. Jiní si zase tetováním připomínají blízké, kteří jim zemřeli.

Rozšlápnutý kohout

Ale objevují se i originální motivy. „Takových je spousta. Třeba rozšlápnutý kohout na chodidlo nebo Hello Kitty přes celé lýtko," říká Dodo. „Někteří lidé chtějí udělat pihu. Dělal jsem taky Pepka námořníka přes celou ruku. Neberu to ale jako raritu, protože, když to toho člověka vyjadřuje, tak je to správně," vysvětluje Sýkora.

Sýkora i Bártík se shodnou, že když klient ví, co chce a proč, je to nejlepší. „Nejhorší je, když někdo přijde a řekne: Udělej mi tu něco," říká Marek Sýkora.

Tetovat se Plzeňané nejčastěji nechávají na ruce, nohy a záda. Občas se ale objeví požadavek na tetování na neobvyklejších místech. Na hýždích, podbřišku i intimních partiích. „Nedělám pánská přirození," kroutí hlavou Sýkora. Stejný postoj má i Bártík.

Všichni tři plzeňští tatéři se také shodnou, že by nikdy netetovali nic proti svému přesvědčení. „Když ke mně přijde někdo, komu je 16, 17 a chce úplný nesmysl, tak to odmítám dělat," upozorňuje Dodo.

Lepší než u zubaře

S bolestí při tetování se podle Marka Sýkory většina lidí smíří, a dokonce ji bere jako rituál. „Na tetování se těšíte, takže je to lepší než jít třeba k zubaři," směje se.

Vytetovaným obrazcem ale celý proces nekončí. Svým charakterem a rozsahem „poškození" tkáně se tetování blíží povrchové odřenině, průvodní jevy spojené s jeho hojením, dobou hojení a údržbou jsou tedy velmi podobné.

O novou ozdobu těla je také třeba se náležitě starat. „Sluneční záření samotné a v kombinaci s vodou má značně destruktivní vliv a účinky na barvu jakéhokoli objektu,tetování nevyjímaje.

Je třeba kérku krýt, a pokud je vystavena slunečním paprskům, mazat celou její plochu svědomitě kvalitním opalovacím krémem s vysokým ochranným faktorem a UV filtrem, optimální je třicítka či padesátka, a to i když je lehce pod mrakem, protože oblačnost UV záření neodstíní," vysvětluje Radek Bártík.

Odstranit? Laser se zlevňuje

„Jako lékař tetování moc nefandím," říká naopak plzeňský dermatolog Jiří Voltr. Podle něj je rizikem nejen možnost druhotné infekce, ale i alergické reakce na barvy samotné. V jeho ordinaci je možné tetování odstranit laserem. Cena závisí na ploše motivu, protože deset minut práce laseru vyjde na 1200 korun. „Rychlost se ale zlepšuje, takže se vlastně proces zlevňuje," říká lékař. „Nejlepší tetování je žádné tetování," dodává dermatolog.

Tetování staršího data výroby lze kdykoli následně korigovat a upravovat, nežádoucí tetování pak též zcela překrýt novým motivem. S takovým požadavkem se lidé na tatéry také často obracejí.

„Samotné tetování ale nikoho lepším nebo horším nedělá, závisí na výchově a také na tom, jaký člověk skutečně je," uzavírá povídání Marek Sýkora.

Arabové si na potetovaném muži přečetli přísloví

Na ruce má vytetované tváře mayských a aztéckých bohů. Černobílá kresba jako by byla rytinou starých kamenných reliéfů těchto středoamerických civilizací. Motiv se táhne od zápěstí a končí až na rameni. „Nebylo to udělané celé najednou," usmívá se Plzeňan známý pod přezdívkou Jeff. K indiánským motivům ho inspiroval zájem o historii. „Tyhle národy znaly spoustu věcí, nad kterými žasneme dodnes," říká.

Jeff ale nemá tetování jen na rukou. Na jedné noze má motiv z komiksu, na druhé nový ornament zakrývá starší čínská písmena. „Hřích mládí," usmívá se Plzeňan. Ona písmena mu udělal ručně jehlou a tuší jeho příbuzný.

Na zádech má Jeff různá přísloví. Latinsky je možné si přečíst: Štěstí přeje připraveným. A nebo citát ve staroarabštině, který říká, že lidé se rodí stejní. Když Jeff pracoval v Anglii jako číšník, šel po ulici bez trička a jeho kérku tak mohli vidět i místní muslimové. I když je staroarabština odlišná od současné, neměli problém citát přečíst. „ I díky tetování mohou lidé najít společnou řeč," komentuje to Jeff.

Anglie ho inspirovala i k další kérce. Jako fanoušek FC Chelsea by si rád pořídil lva z klubového znaku a vytetovat by si ho nechal právě ve čtvrti, ve které stojí stadion. A snem zůstává i tetování z Nového Zélandu. Ten je právě zdobením těla domorodých bojovníků proslavený. „Má to tam takovou tradici, že bych si odsud tetování rád přivezl, i kdyby to měly být jen tři tečky," říká Jeff.

Motivy ale jinak pečlivě vybírá, aby vyjadřovaly jeho osobnost. Chuť na další tetování je podle Jeffa periodická: "Některá místa jsou hodně bolestivá, takže je potřeba čas, než tam jdeš znovu."

Tetování ale v Čechách podle něj pořád budí předsudky. „V Anglii je normální, že lidé s tetováním dělají i ve vysokých pozicích, ale tady by to zatím neprošlo," říká. V jednom zaměstnání tak třeba musel nosit dlouhý rukáv, aby nebyla kérka na ruce vidět. „Naopak příjemné je, když vás někdo zastaví s tím, že se na obrázek chce podívat," říká Plzeňan s tetováním.