„Zvířata jsou vystavena nepříznivým povětrnostním vlivům, pohybují se v prostředí s možností úrazu, v prostoru leží zbytky rezavých plechů, dráty trčící do prostoru, zbytky zrezlého kovového sloupku trčícího ze země. Souvislá vrstva blátivé konzistence znemožňuje zvířatům ulehnout a znesnadňuje pohyb,“ popsala domažlická policejní mluvčí Dagmar Brožová.

Krajská veterinární správa při kontrolách v říjnu a listopadu minulého roku nenašla dokonce ani zdroj napájecí vody a vhodné krmivo.

Horšovskotýnský úřad usiloval o zahrnutí týraných zvířat do exekuce již delší dobu, to však podle zákona nebylo možné, jelikož farmář vždy uplatňoval námitku, že dobytek je předmětem jeho podnikání. Loni v srpnu pak živnostenský úřad vydal rozhodnutí o zákazu chovu hospodářských zvířat, na dobytek byla uvalena exekuce a putoval do dražby, aby našel nového majitele a příjemnější prostředí pro život. Den před konáním dražby se však Kazda odvolal a vše bylo opět na začátku. Odvolací soud ale nakonec farmáři nevyhověl, a proto se 29. března bude ve Staňkově konat dražba týraného skotu.

„Zájemci o krávy již jsou, chtějí je i v tomto jejich žalostném stavu a jsou ochotni připravit pro ně mnohem lepší podmínky, než v jakých žily doposud,“ poznamenal tajemník Městského úřadu v Horšovském Týně Emil Hofman s tím, že dobytek by do nového domova mohl odcestovat již v den dražby.

Horšovskotýnský úřad Kazdovi za týrání zvířat uložil pokuty v celkové výši 97 tisíc korun, podle tajemníka Hofmana jsou však vzhledem k jeho majetkovým poměrům nevymožitelné. Dvaapadesátiletý farmář byl již v květnu minulého roku shledán vinným z týrání zvířat, dostal tříletou podmínku a zákaz chovu dobytka. Ten však nedodržel, a proto mu domažličtí kriminalisté před třemi týdny sdělili podezření ze spáchání přečinu týrání zvířat. Nyní farmáři hrozí až pět let vězení.