U Tisové hořelo v úterý po páté hodině ranní. „Požár čtyř balíků slámy hasiči zlikvidovali pomocí vysokotlakého proudu. Majitel odhadl škody na dva tisíce korun. Uchráněné hodnoty se odhadují na pět tisíc korun," informovala mluvčí Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje Pavla Jakoubková.

Jak dále uvedla, vyšetřování prokázalo, že požár byl založen úmyslně, což Deníku potvrdila také policie. „Případ je kvalifikován jako přestupek," uvedla tachovská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nebezpečné kouření

U Halže vypukl ve středu odpoledne mnohem rozsáhlejší požár balíků slámy. Hořelo jich třicet.

„Hasiči rozebírali balíky a postupně dohašovali. Na rozebírání balíků se dostavila technika zemědělského družstva," popsala zásah Jakoubková. Škody byly vyčísleny předběžně na 30 tisíc korun, uchráněné hodnoty se odhadují na 400 tisíc korun.

„Původce požáru je v tomto případě znám, k zapálení balíků slámy došlo z nedbalosti," dodala mluvčí hasičů. Jak se Deníku dále podařilo zjistit, oheň způsobila mladistvá osoba, která u slámy kouřila.

Žhavý popel v kompostu

Do třetice byl požár travního porostu, jak se zásahy tohoto druhu označují, nahlášen ve čtvrtek ráno. Tentokrát hořelo v Plané.

Také v tomto případě je původce ohně známý. „Ráno jsem vyhazoval do kompostu trochu popele a ještě se to vzňalo," vysvětlil příčinu ohně na zahradě u rodinného domu v Plané Milan Šefčík.

Požár se naštěstí obešel bez zranění, shořely ale dvě sekačky, drtička na větve, jízdní kolo a kůlnička se dřívím.

Sláma hořela i na Domažlicku: v Semněvicích stoh

Požár stohu v Semněvicích.Hasiči byli v pátek po půl čtvrté povoláni k zásahu u požáru stohu v Semněvicích na Domažlicku.

"Při příjezdu na místo již u této mimořádné události zasahovali hasiči z jednotky SDH Mířkov. Naši dobrovolní hasiči společně s jednotkou HZS Staňkov museli během zásahu odstranit několik vzrostlých stromů, které byly bezprostředně ohroženy požárem, a dále chránili přilehlé okolí," uvedl k zásahu starosta SDH Horšovský Týn Petr Lahoda.

Je ho slova potvrdil i řídící důstojník HZS Plzeňského kraje. "Při příjezdu jednotek byl celý stoh zasažen plameny. Jednalo se o velké kulaté balíky slámy, s jejich majitelem jsme se na základě vyhodnocení situace dohodli, že stoh necháme dohořet. Nyní tam hlídkují dobrovolní hasiči," doplnil řídící důstojník Miroslav Moule s tím, že předběžně byla škoda způsobená požárem vyčíslena na 60 tisíc korun.

Příčina vzniku požáru bude předmětem vyšetřování.