„Je to proto, aby nemohla ovlivňovat chod úřadu nebo hodnocení projektů. Je to pro ochranu její i naši,“ vysvětlil předseda výboru Regionální rady a krajský náměstek pro fondy EU Ivo Grüner (ČSSD).

Nyní už bývalá ředitelka Úřadu Regionální rady byla obviněna v únoru kvůli 2. a 3. výzvě. Její údajná trestná činnost se týká zneužívání pravomoci veřejného činitele. Laicky řečeno měla s dalšími dvěma muži zvýhodňovat některé žadatele při čerpání evropských dotací v hodnotě přes šest miliard korun. Böhmová měla tehdy na starosti metodiku, monitoring a publicitu programu.

Makovičková, která dosud pracovala jako zástupkyně ředitelky Úřadu Regionální rady, je vedením pověřena na dobu určitou. Jak dlouho úřad povede, ale nikdo dnes říci nedokáže. „Vyřešení trestního stíhání může trvat několik měsíců, ale třeba i pět let,“ upozorňuje Grüner.

Ze stejného trestného činu jako Böhmová je obviněn i její předchůdce a další vysoký manažer. Každému z nich hrozí od tří do deseti let vězení. Exředitel Jiří Trnka a jeho někdejší podřízený Martin Půlpytel už navíc čelí obžalobě za podobné jednání a čeká je soud.