V létě si od pozemkového fondu pronajalo kvůli rozšíření chovu louku mezi Vejprnicemi a Tlučnou. Jenomže úřad ani ne po dvou měsících sdružení nepovolil dokončit rozestavěná hospodářská zázemí. Nýřanský odbor výstavby navíc tento týden nařídil do pěti měsíců odstranit přístřešky pro koně, kůlny na krmivo a zázemí pro hlídače.

Podle stavebního úřadu v Nýřanech sdružení začalo stavět bez povolení a stavby nebylo možné povolit ani dodatečně kvůli nesouhlasu Pozemkového fondu. Ochránce zvířat Pavel Mazan ze sdružení tvrdí, že povolení nepotřebuje, a ohání se názory právníků. „V pondělí podáme odvolání na odbor regionálního rozvoje Krajského úřadu v Plzni. Dopis od stavebního úřadu jsme předali právníkům a podle nich stavební úřad pochybil," tvrdí Mazan.

Podle svých slov s právníky chystá žaloby nejen na Stavební úřad v Nýřanech, ale i na Pozemkový fond. „Vadí nám, že nás při uzavření nájemní smlouvy neupozornil, že se na půdu vztahují církevní restituce," zlobí se Mazan.

Bránit se hodlá i soudně a bourat nezbytné zázemí také nechce. Zdeněk Mráček ze Stavebního úřadu v Nýřanech tvrdí, že rozhodnutí není zatím pravomocné. „Lhůta pro odstranění ještě neuplynula a stavební úřad neřeší situaci, která dosud nenastala, a není zřejmé, zda k tomu dojde," připomíná Mráček. Mazan předpokládá, že v případě soudních tahanic se spory mohou táhnout několik měsíců.

Případné vyklizení prostor představuje pro sdružení pochopitelně komplikace. I když mají přislíbenou pomoc z kraje. „Krajský úřad nám přislíbil pomoc při shánění pozemků. Mám ale obavu, aby stačily při počtu více než padesáti zvířat," líčí Mazan. V současnosti hospodaří na 12,5hektarovém pozemku. „Na dvou nebo tříhektarové půdě bychom neměli kam uskladnit krmivo," dodává.