Přísně střežený je nyní v Kdyňském centru vodní zábavy jedenáctiletý banánovník. Ve svých jedenácti letech poprvé urodil trs banánů.  Banánovník věnoval bazénu lékárník Zbyněk Altmann.

„Před jedenácti lety jsme ho koupili synovi. To měl banánovník asi 15 centimetrů. Začal růst a dorostl do takových rozměrů, že se nám nevešel do bytu. Bylo nám líto ho vyhodit, tak jsme usoudili, že by se mu mohlo dařit v bazénu, kde je teplo a vlhko. To se potvrdilo a letos poprvé po jedenácti letech kvetl a rodil,“ prozradil Altmann.

Aby plody nikdo neutrhl, hlídají banánovník ostřím zrakem plavčíci. Natočili si na něj i kameru.
„Hlídám ho, aby je nikdo neutrhl. Byla by to škoda, když už se nám tady urodila taková rarita. Už jsme říkali starostovi, aby nám koupil další tropické rostliny, když se tady banánovníku tak daří. Máme tady slanou vodu, tak by tu mohly růst a rodit třeba pomerančovníky a citronovníky,“ říká plavčík Erik Baka.

Podle slov starosty Kdyně Jana Löffelmanna jde o skutečnou raritu.
„V bazénu nám kvetou cipřiše i japonské růže. Nebojím se říci, že jsme jediným bazénem, kde je tolik rostlin a kde se jim takhle daří. Některé jsou staré čtyři roky,“ říká Löffelmann.

Je to prý tím, že v Centru vodní zábavy ve Kdyni neuniká do ovzduší žádný škodlivý chlór.

„Právě na rostlinách je vidět, že je v bazénu zdravé ovzduší. Dokazují to právě tyto rostliny. Kdybychom používali typický chlór, do čtrnácti dnů by rostliny zežloutly a uhynuly. Vázaný chlór, který se vyrábí z kuchyňské soli, jim nevadí stejně jako lidem. Při letošní odstávce jsme namontovali novou UV lampu, která nám stoprocentně hlídá množství uvolněného vázaného chlóru z kuchyňské soli,“ dodal Löffelmann