Bývalé makléřky si podle rozhodnutí soudu svůj trest odpykají ve věznici s dozorem. Na vyhlášení verdiktu ani jedna nepřišla.

"Obžalované se k trestné činnosti doznaly. Měli jsme k dispozici také výpovědi svědků a řadu listinných důkazů," zdůvodnil rozhodnutí předseda senátu Tomáš Bouček. Bývalá účetní podle jeho slov obě obžalované delší dobu upozorňovala na to, že peníze klientů mají vkládat na depozitní účet, nikoli na běžný.

Systém, který makléřky používaly, byl jednoduchý. Peníze klientů, kteří si kupovali nemovitost, nepřeváděly na prodávající, ale samy s nimi nakládaly. Lidé tak za prodané domy, byty či chaty dostali jen část, anebo vůbec nic.

Mezi poškozenými se ocitl například i Josef Červinka, který prodával chalupu v Jarově u Blovic. Prodejní cena byla 1,8 milionu korun. „Našel se kupec, který peníze převedl na účet realitky. My jsme měli dostat 1,717 milionu korun, které jsme ale dodnes neviděli. Když se tehdy realitka neměla k vyplacení peněz, paní Mikulová lhala, jako když tiskne. Tvrdila, že ty peníze jsou na cizím účtu, že to u toho člověka už nemohou sehnat atd. Po měsíci jsme podali trestní oznámení," uvedl poškozený Josef Červinka, který si chtěl za peníze za prodanou chalupu koupit byt v Praze, kde žije.

Podle stejného scénáře pak ženy připravily o peníze i drtivou většinu dalších klientů.

"Dostaly málo. Vždyť si vezměte, kolik lidí připravily o peníze a udělaly je něšťatnými," reegoval Josef Červinka na verdikt, který si osobně přišel vyslechnout. „Peníze nemáme a těžko kdy budeme mít, už v to ani nedoufám. Celé mi to moc nepřidalo, člověk nemůže spát a stojí ho to nervy," dodal muž.

Rozhodnutí soudu zatím není pravomocné. Státní zástupce si ponechal lhůtu pro případné podání odvolání. Odvolání mohou podat i obžalované, kterým původně hrozilo až deset let vězení.