„Tato hra přišla z Kanady, kde vznikla i z důvodu, že se děti moc nehýbou a nesportují, takže pro ně vymýšlejí různé programy. Jde o hru s velkým míčem, kterou může hrát kdokoliv, není až tak fyzicky náročná," popsal vznik kin-ballu Pavel Šrámek z Tuláků.

Hra spočívá v tom, že proti sobě hrají tři týmy v různých barvách po čtyřech hráčích. Jeden tým útočí a dva jsou obranné. Útočící tým zahájí hru tak, že tři hráči si kleknou a drží míč nad hlavou a čtvrtý člen ho odpálí.

Členové zbývajících dvou obranných týmů stojí v rozích čtverce. Útočící tým zavolá „omnikinn" a vybere si barvu týmu, který musí míč doběhnout a chytit, než spadne na zem. Při prvním odpalu musí míč letět kolmo s podlahou nebo mírně do vzduchu a alespoň dva metry.

V Klatovech si tuto hru zájemci zkoušeli jen v malé tělocvičně, ale při vrcholových závodech, například mistrovství světa, má hřiště rozměry 20×20 metrů.

„Objevili to kamarádi z Domažlic, kteří nás to naučili, a my teď, když se nás sejde dost, si to také zahrajeme. A chtěli jsme to předvést i dalším zájemcům," dodal Šrámek.

„O této akci nám řekl strejda, který sem jel, tak nám nabídl, abychom si to šly vyzkoušet taky. Tak jsme si řekly proč ne, i když jsme kin-ball ještě nikdy neviděly. A první dojem? Míč je velký (smích). Ale už jsme si na internetu přečetly, co s ním budeme dělat, takže to zkusíme," uvedla Kateřina Milešová, se kterou na „předváděčku" přijela i její sestra Jana, která doplnila: „Líbí se mi to, hra vypadá hezky."

Další netradiční sport foot shuttlecock

Návštěvníci akce si vyzkoušeli i další netradiční sport foot shuttlecock. Je to hra s míčkem s peřím, do kterého se kope stejným principem jako do „hakisáku".