„Snad se někomu v té letošní bídě urodilo. Nějaký čas v moštárně vydržíme, budeme tu sedět, čekat a doufat, že někdo přijde,“ řekl v sobotu 7. září při otevření moštárny holýšovský zahrádkář Jaroslav Hablovec. Jeho přání se nevyplnilo a holýšovští zahrádkáři v sobotu 28. září moštovaly naposledy. 

„Nemá to cenu. Za tři týdny přišli jen dva lidé. Zmoštovali jsme všehovšudy padesát kilo jablek. To se opravdu nevyplatí. Spotřeba vody a elektriky je veliká a výtěžek žádný,“ dodal Hablovec s tím, že s loňskou sezonou se ta letošní vůbec nedá srovnat. Vloni jela holýšovská moštárna naplno až do konce října.

Podobně jsou na tom i v Horšovském Týně. Zde začali moštovat minulý týden v sobotu a přišli také pouze dva lidé. „Teď v sobotu nás čeká druhé kolo, takže uvidíme, jestli přijde víc lidí. Zatím vydržíme,“ řekl Alexandr Kubáček.

Trochu optimističtější jsou kdyňští zahrádkáři. Ti začali  před čtrnácti dny a dosud zmoštovali čtyři metráky ovoce. „Moštujeme každý pátek od 14 do 16 hodin a už jsme se dostali nad hodnotu našeho nejhoršího výsledku. Před třemi lety jsme za celou sezonu zmoštovali pouhé tři metráky. Věříme, že se to ještě rozjede,“ uvedl Karel Iha.

Sezonu zatím nemohou zhodnotit domažličtí zahrádkáři. Ti začnou moštovat až  5. října od 8 do 10 hodin.