Včelaři na Klatovsku mají po uplynulé zimě velké problémy
Klatovsko - Včelaři na Klatovsku hlásí po uplynulé zimě výrazné škody. Kvůli únorovým mrazům, ale i kvůli různým onemocněním jim uhynula některá včelstva. Včelaři proto nyní sčítají škody. Někde přišel včelař o jedno nebo dvě včelstva, jinde vymřel třeba celý úl.
„Na Klatovsku jsme zaznamenali problémy způsobené mrazy. Nejdříve jsme se potýkali s vysokými teplotami, které probudily naše včelstva k aktivitě. Pak přišla rychlá změna počasí a nastaly velké mrazy, kdy rtuť teploměru padala hluboko k minus dvaceti, na Šumavě dokonce i k minus 35 stupňům Celsia. To mělo bohužel vliv na některá včelstva v regionu. V krutých mrazech se totiž včely nedostaly k zásobám potravy a vyhladovělé zemřely,“ říká chudenický včelař Josef Kadlec.
Problémy měli včelaři v celém okrese. Někde přišel včelař o jedno nebo dvě včelstva, jinde vymřel třeba celý úl. Podle odborníků mělo na úhyn včel během zimy podíl i nedostatečné zabezpečení úlů před zimou a mrazy.
Včelaři v celé České republice bijí na poplach. Ve všech regionech totiž včelstev výrazně ubývá. Na mnoha místech už včely zmizely dokonce úplně. Ke škodám po vyhladovění během mrazů přibývají totiž i uhynulá včelstva, která zimu nepřečkala kvůli nemoci.
Za hromadným vymíráním včelstev je totiž také onemocnění známé jako varoáza. Loňská velmi mírná zima vytvořila dobré podmínky pro přemnožení cizopasného roztoče Varroa destructor, který napadá evropské včely od sedmdesátých let minulého století.