Podle ní by v případě nutnosti bylo možné využít i areál nemocnice na Borech. To nyní nebylo potřeba.

V plzeňské fakultní nemocnici nadále zůstává 23 zraněných. "Jde o pět dospělých a osmnáct dětí ve věku od dvanácti do sedmnácti let. Šest pacientů má středně těžká až těžká zranění, ostatní jsou zranění lehce," uvedla Andrea Mašínová z vedení fakultní nemocnice.

Nemocnice zná situaci ze cvičení

Paradoxně právě poslední cvičení, které zhruba jednou za rok organizuje Plzeňský kraj a které má prověřit připravenost všech složek integrovaného záchranného systému, simulovalo nehodu spadlého autobusu.

V takovém okamžiku nemocnice aktivuje traumatologický plán. „Zjednodušeně se jedná o sborník pokynů, díky nimž každý ví, jaké má v daném okamžiku úkoly," přibližuje náměstek pro léčebně preventivní péči FN Plzeň Petr Dominik. Organizuje se nejen svoz lidí na jednotlivé kliniky dle charakteru poranění, ale i uvolňují lůžka nutná pro hospitalizaci raněných.

Další lidé z francouzského autobusu odletí domů zřejmě už v úterý

Někteří z 23 pacientů, kteří po nehodě francouzského autobusu u dálničního sjezdu u Rokycan skončili v plzeňské fakultní nemocnici, by ji už v úterý mohli opustit. Pokud jim to dovolí zdravotní stav, měli by odletět domů do Francie speciálem. Šest z hospitalizovaných cestujících má těžká a středně těžká zranění, řekla náměstkyně ředitelky nemocnice Andrea Mašínová.

Mezi lidmi s vážnějšími zraněními jsou podle ní učitelé, řidič a jeden dětský pacient. Ostatní děti jsou ve stabilizovaném stavu. „Děti celou noc spaly, jsou stabilizované. Vzhledem k tomu, že jsou to děti, tak se i velmi dobře hojí," konstatovala Mašínová.

Do nemocnice v úterý dopoledne přijeli zástupce francouzského velvyslanectví a zejména lékaři mezinárodní pojišťovny AXA a dojednávají u každého konkrétního pacienta jeho možný transport domů. „Předpokládáme, že část pacientů by mohla odjet už dneska a část pacientů podle zdravotního stavu a diagnostických laboratorních testů v nejbližších dnech," dodala Mašínová.

Čtěte také: První studenti z havarovaného autobusu se vracejí do Francie