„Z okolních lesů, hlavně vojenských, nám většina spadlé vody vlétla do obce. Zaplnila i dešťovou kanalizaci a ucpala ji. V části Dobříva, které říkáme Fořtovna, pak zatápěla domy," sdělil starosta Milan Kozlík.

Dodal, že směrem na obydlí z propustku tryskal proud o síle průtoku 1000 litrů za vteřinu. Hladina valící se masy rychle vystoupala a navíc se pořádně rozlila.

„Metr a půl vody měl například ve sklepě nově opraveného stavení doktor Růžička. Mezi jiným přišel i o kotel za sto dvacet tisíc, nářadí a další vybavení. O moc lépe na tom ale nebyli ani další sousedé bydlící níže pod ním, ve směru valící se záplavy," líčil starosta.

Škody ale vznikaly i na korytě Padrťského potoka a v jeho okolí. Poblíž chat je jedna zlomená lávka a živel strhl i kus břehu. Zpevnit ho bude třeba v délce několika metrů, navíc se v místě skácel strom. Až opadne voda, chtějí se místní hned pustit do navážení materiálu a rekonstrukčních prací.

„Proud v potoce měl obrovskou rychlost i sílu a unášel spousty štěrkopísku. Od pily až po místo, kam se vlévá Kudibal, silně zanesly koryto. Voda se tím spíše začala opět rozlévat. Ohrožené bylo fotbalové hřiště Sokola i objekty stojící opodál," informoval Kozlík.

Při vší spoušti ale měli Dobřívští i jednu radost. Povodeň prověřila bytelnost a upevnění nové lávky. V rámci aktivity sdružení obcí Horní Berounka povodí Vltavy byla nainstalovaná vloni na podzim. Nahradila původní, jíž odnesla velká voda před sedmi lety.

„Klene se přes Skořický potok, který sbírá vodu z velikého území, vesměs tvořeného loukami a poli. Odvodňuje katastry hned několika obcí naráz, a přesto lávka jeho vzedmuté hladině odolala," pochvaloval si starosta.