Přitom už několik let hlásají, že místo politiků mají sedět v představenstvech městských firem odborníci. Právě v případě vodárny, kterou si město koncem loňského roku koupilo od francouzské Veolie za zhruba 700 milionů korun, měl začít fungovat tzv. německý model. Ten předpokládá v představenstvu manažery, a nikoli zástupce politických stran, které jsou právě u vesla.

Předsedou představenstva Vodárny Plzeň se stal technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS), dalšími členy jsou Petr Osvald (ČSSD), Pavel Janouškovec (KDU-ČSL) a Petr Chvojka (OPAT). Každý z nich zastupuje svou stranu, z nichž je utvořena radniční koalice.

Počet členů představenstva si navíc politici stanovili sudý. V případě, že by se při hlasování neshodli, rozhoduje ze zákona hlas předsedy Pavla Šindeláře. Má tedy v podstatě hlasy dva.

V jiných městských firmách, Plzeňské teplárenské a Plzeňských městských dopravních podnicích, jsou představenstva pětičlenná. Tím je výsledek hlasování lichého počtu členů jasný.

Náměstek Šindelář nevidí na novince nic zvláštního. Když ji kritizovala na zastupitelstvu opozice, prohlásil, že pokud by došlo k situaci, že by proti sobě stály dva a dva hlasy, usnesení stáhne a bude se projednávat znovu. „Nevím, že by se kdy hlasovalo na sílu a že by bylo zvykem válcovat se jedním hlasem," prohlásil Šindelář.

Vůli dohodnout se potvrdili i ostatní politici jmenovaní do vodárny. „Představenstvo vodárny je uskupení čtyř lidí, kteří nepřipustí, aby se problém řešil z pozice síly," uvedl Petr Chvojka z OPAT.

Jenže před volbami se vedla jiná rétorika. O tom, že v představenstvech už politici sedět nemají, mluvil primátor Martin Zrzavecký (ČSSD) i Ludvík Rösch (OPAT). „Chceme ve vedoucích pozicích manažery a politici mají kontrolovat v dozorčích radách," nechal se slyšet Rösch. Dnes už ale mají Občané patrioti ve vodárně svého zástupce stejně jako ostatní strany koalice.

Opozice je přesvědčena, že v čele představenstva vodárny by neměl být technický náměstek, který má tuto společnost na radnici na starost.

„Jsem zvědav, jak to všechno stačíte," ozval se směrem k Pavlu Šindelářovi na zastupitelstvu Ondřej Ženíšek (TOP 09). Model představenstva ve vodárně nazval putinovským. „Není ani německý (manažeři ve funkcích), ani anglický (politici), a ani plzeňský (šéf manažer, členové politici). Je prostě putinovský," řekl Deníku Ženíšek.

V případě městské teplárny a dopravních podniků stojí v čelech představenstev generální ředitelé těchto firem: Tomáš Drápela a Michal Kraus. Generální ředitel Vodárny Plzeň Miloslav Vostrý ale údajně na nabídku stát se zároveň šéfem představenstva odmítl. Na dotaz Deníku, zda to tak bylo, to ale nechtěl komentovat.

Jak důležitá je role představenstva městské společnosti a o čem rozhoduje? Mimo jiné navrhuje rozdělení zisku společnosti a také dividendy, kterou firma posílá do městské kasy. V případě vodárny, která ji dříve vyplácela svému francouzskému majiteli, by to mohly být desítky milionů korun ročně.

Například Plzeňská teplárenská vyplatila městu na dividendách za posledních 15 let přes 2,5 miliardy korun. I přesto, že její zisky vloni rapidně klesly, posílá letos 130 milionovou dividendu.