Všichni řidiči BMW, kteří v říjnu minulého roku bez povolení vjeli do přísně chráněné oblasti k Černému jezeru a které vedl vysoce postavený policejní důstojník, zaplatili pokutu, kterou jim uložila Správa Chráněné krajinné oblasti Šumava, i když se některým dlouho nechtělo. Deník o tom v pátek informoval mluvčí šumavského národního parku Pavel Pechoušek. Motoristé ale kvůli nepovolenému vjezdu do přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero příliš hluboko do kapsy sáhnout nemuseli, celkem je to každého stálo 4100 korun.

„Přestupcům jsme v příkazním řízení udělili pokutu 4000 korun, což je nejvyšší sazba, kterou lze v tomto řízení uložit, běžně se za přestupek tohoto typu dává pokuta 2000 korun. Ve zvláště chráněném území ale může být uložena pokuta až dvojnásobná," uvádí šéf Chráněné krajinné oblasti Šumava Pavel Hubený.

„Přestupek jsme klasifikovali jako porušení zákazu vysloveného zákonem pro CHKO Šumava. Přestupci se pohybovali po hranici Přírodní památky Královský hvozd a po hranici Národní přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero. V těchto chráněných územích je omezen i pohyb pěších osob. Vysokou pokutu dostali pro úmyslné porušení omezení v nejcennějších částech CHKO Šumava a v jedné z nejnavštěvovanějších oblastí," doplňuje Hubený.

Správa CHKO Šumava mohla udělit pokutu až do výše dvou milionů korun - ale jen v případě, že by se prokázalo, že akci organizuje právnická osoba. „Že by organizátorem této neuvěřitelně zpupné, spanilé jízdy byla právnická osoba, se nepodařilo prokázat. My jsme dali nejvyšší možnou pokutu, kterou nám umožňují zákony týkající se pravidel ochrany přírody," vysvětluje ředitel Správy NP a CHKO Šumava Jiří Mánek.

Problém byl podle něj také v tom, že řidiči dostali na místě od policie symbolickou pokutu ve výši 100 korun. „To nám také nepomohlo, protože dávat dva tresty za jeden přestupek prakticky nejde. Přesto jsme využili všech možností, které nám dává zákon o ochraně přírody. Jsem však přesvědčen, že celá kauza a výsledná pokuta 88 tisíc korun je dostatečným varováním a signálem, že toto se zkrátka v chráněném území nesmí dělat," uzavírá Mánek.

Řidiči se ke svému provinění a ke svému přestupku postavili různě. Někteří se upřímně omluvili, uznali svou chybu a pokutu uhradili bez problémů. Jiným zaplacení trvalo několik týdnů. Nikdo se však proti verdiktu správy CHKO neohradil.