Hrošík, kterému je 26 let, se narodil v německém Lipsku, do Holandska odcestoval jako roční.

Pompe přijela do plzeňské zoo v červnu roku 2010 ze Španělska a zatím všechny samce odmítá. Prvním nápadníkem byl Quido zapůjčený na rok z olomoucké zoo, druhým pak Rambo - také z Holandska.

První neuspěl, ale u Ramba vše zpočátku vypadalo velmi nadějně. Dominantní Pompe se ho sice snažila zahnat, Rambo se však nedal - na rozdíl od Quida, který vždy ustoupil. „Loni v září však sameček zemřel na zauzlování a ucpání střev,“ připomněl Vobruba.

Sehnat nového samce poté trvalo několik měsíců.

Pompe má s mateřstvím zatím špatné zkušenosti

Leipi s Pompe ale dlouho v pavilonu sami nezůstanou. „Plánujeme přivézt ještě jednu samici s mládětem, dorazit by měly na jaře,“ slíbil mluvčí.

Pompe, která má s mateřstvím zatím špatné zkušenosti (její první mládě se narodilo mrtvé), by se tak u své budoucí spolubydlící mohla inspirovat. Na potomka už má nejvyšší čas, je jí dvacet let. První mládě přitom tato zvířata zpravidla odchovají zhruba ve dvanácti letech.

Hrošíci liberijští patří mezi ohrožené druhy a ve volné přírodě jich žije jen zhruba pět tisíc kusů. Dožívají se 35 let a v Evropě je chovají desítky zoologických zahrad.

Čtěte také: Levhartí kotě Baobao už žere maso a umí budit hrůzu