Nevěří především velkým marketům, kde se výrobky i potraviny z Polska objevují. Podle Státní veterinární správy ČR jsou ale obavy obyvatel zbytečné.

„Vždy když se nějaká aféra kolem masa objeví v médiích, zaznamenáváme nižší prodej daného druhu masa. Lidé se více ptají na zemi původu a odkud to maso do obchodu bereme," říká zástupce vedoucí prodejny COOP v Klatovech Petr Sládek.

„Zakázala bych dovoz všech potravin z Polska. Vždyť se každou chvíli něco objeví. Kdyby to bylo jednou, ale jsou s nimi problémy často. My tady pak máme v obchodech nekvalitní potraviny. Mám strach. Nejde jen o maso, ale i o cukrovinky, které pojídají hlavně děti," zlobí se Lenka Kindlová z Klatov. „Když se maso s antibiotiky objevilo, rozhodně jsem nákup drůbežího masa omezila. Nevěřím tomu, že se to u nás nemůže objevit," dodává Kindlová.

Mluvčí Státní veterinární správy České republiky Josef Duben však všechny ubezpečuje, že žádné bezprostřední ohrožení zdraví tu nehrozí. „Všichni zákazníci a konzumenti mohou být v klidu. Na Klatovsku ani v Plzeňském kraji žádné problémy nejsou," ujišťuje Duben.

Státní veterinární správa organizovala na celém území ČR mimořádnou kontrolní akci, během které byly namátkově odebrány vzorky od různých dovozců. 

„V Plzeňském kraji bylo odebráno šest vzorků z chlazené i mražené drůbeže od různých dovozců a distributorů, a to i na Klatovsku, v Plzni či na okrese Plzeň-sever. Kontrolní akce i nadále pokračuje," vysvětluje ředitel Krajské veterinární správy Plzeňského kraje Richard Bílý. Všechny odebrané vzorky byly podle Josefa Dubna v pořádku.

Závadná zásilka masa, která do ČR přišla, byla objevena v Pardubickém kraji, odkud směřovala také do Poličky a Jičína. Bývalý okres Klatovy ani celé západní Čechy tak nebyly tímto problémem dotčeny.

„Normy množství zbytkových antibiotik byly v mase překročeny hned třikrát. Na člověka to však nemůže mít žádný velký dopad. Toto množství antibiotik v mase může pouze narušit odolnost organismu proti různým choroboplodným mikroorganismům. Lidé se tak mohou hůře léčit. Antibiotika předepsaná lékařem by jim již nemusela dostatečně pomáhat při léčbě," dodává ještě Duben.