Demolice a stavba mostů na Rokycanské
Jde o dva mosty přes Úslavu u Baumaxu. Mosty ze 70. let minulého století jsou ve špatném stavu, musí se zbourat a postavit nové. Letos se zbourá most na Prahu. Než se postaví do konce roku nový, převede se doprava v obou směrech na druhý původní most. Ten přijde na řadu příští rok. Pro Ředitelství silnic a dálnic staví akci za více než 60 mil. Kč (bez DPH) firma Colas, která mimo jiné opravuje např. Žďákovský most.

Pokud se můžete s autem či kolem vyhnout Rokycanské třídě v Plzni, udělejte to. Od pondělí mají totiž motoristé poblíž Baumaxu k dispozici v každém směru, tedy na Prahu i od ní, vždy jen jeden jízdní pruh namísto dvou. Je to znát hlavně ve špičkách. „Už ráno jsem tu nabral cestou do města tak desetiminutové zpoždění," poznamenal řidič Milan Jícha.

A bude hůř. Od 19. června bude muset veškerá doprava od Stavebních strojů dál na Prahu přejíždět přes středový zelený pás do protisměru, tedy na silnici od Prahy. Tam se budou muset vejít všechna auta včetně trolejbusů městské dopravy jezdící dnes v obou směrech. „Vzápětí se začne s demolicí prvního mostu přes Úslavu, toho na Prahu," potvrdil ředitel plzeňské pobočky Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Zdeněk Kuťák.

Silnice od Prahy se tedy stane od konce příštího týdne dočasně čtyřproudovou. „Využije se i chodník, který se výškově srovná s vozovkou. Vzniknou tam dva jízdní pruhy na Prahu a dva jízdní pruhy od Prahy," vysvětlil Kuťák. Tak to má zůstat až do zimy, kdy by měl být hotov první z mostů. Příští rok se vše bude opakovat, ale v opačném směru. Pak se převede doprava na už nově postavený most. „Tam se ale pak už nevejdou čtyři pruhy, nýbrž jen tři vzhledem k tomu, že tam už bude vybudován nový chodník," doplnil Kuťák.

Dopravně provozní ředitel Plzeňských městských dopravních podniků Jiří Ptáček potvrdil, že na Rokycanské třídě se očekávají kvůli stavebním pracím a přejížděním trolejbusů do protisměru mezi ostatními auty kolony. „Doubravku čeká podobný problém jako má Lochotín," míní Ptáček v narážce na soustavně přeplněnou Karlovarskou třídu.

Starosta Doubravky Michal Chalupný (ČSSD) zmínil možnost vyhnutí se Rokycanské třídě buď přes Rolnické náměstí v Lobzích, nebo odbočením do Těšínské ulice u Stavebních strojů. „Doufejme, že se tam nestane nějaká havárie nebo jiná překážka. Pak by to byl pro Doubravku vážný dopravní problém," podotkl Chalupný.

Doubravka má kromě Rokycanské ještě další bolavé místo, které komplikuje dopravu. Jde o zaslepení Mohylové ulice z důvodu výstavby nového železničního mostu. „Je součástí trasy z Prahy přes Plzeň a Cheb až na státní hranici s Německem," uvedl Marek Illiaš ze Správy železniční dopravní cesty. Potvrdil, že na stavbě už jsou přeloženy všechny inženýrské sítě a začátkem července se bude viadukt demolovat. „Do 13. listopadu tu bude zcela vyloučena osobní automobilová doprava, do ulice bude umožněn vjezd pouze autobusům dopravního podniku," dodal Illiaš s tím, že práce v ulici budou pokračovat i příští rok a to od března do července.