„Nepustili nás do řízení a neposkytovali informace,“ zdůvodňuje podání žaloby Petr Pelcl, jednatel sdružení Kontrolní skupina. Aktivisté navrhují, aby soud demolici zatím odložil. „Jinak hrozí, že bude demoliční výměr pro nezákonnost sice zrušen, ale kulturní dům už bude dávno zbořený,“ řekl Deníku Pelcl.
Soud musí o případném odložení demolice rozhodnout do 30 dnů. Do té doby už ale může z Inwestu zbýt jen ruina, celé odstranění stavby totiž nemá podle investora trvat déle než dva měsíce.
Společnost Amádeus Plzeň, která chce na místě Inwestu postavit obří multifunkční centrum, tvrdí, že demoliční výměr byl vydán řádně a jeho platnost byla potvrzena i v odvolacím řízení. Občanská sdružení se navíc do demoličního řízení zapojit nemohou. „Mohou se účastnit až územního řízení, které se týká budoucí stavby a které zatím neběží,“ připomíná Jan Petřík z firmy Amádeus.
Končí éra koncertů a divadla
Demolice Domu kultury Inwest začala, bagry mohou postupně drtit zdi a ocelovou konstrukci a tím začínají uzavírat část historie plzeňské kultury. Už se zde neuskuteční jediná výstava, koncert ani festival, tyto doby jsou nenávratně pryč.
Vzpomínky čtenářů
Honza Příhoda: S takzvaným Domem hrůzy mám spojené dvě věci. Za prvé před lety spolupráci s jeho autorem, panem architektem Hrubcem, kterého jsem měl možnost poznat i jinak než jen jako osočovaného ´komunistického´ stavitele. A druhý nejsilnější zážitek budu mít už navždy bohužel spojený s cirkusem, který město předvedlo ohledně jeho demolice. Z prvního zážitku je mi fajn, z druhého hodně ´ouzko´.
Eva Mertlová: Když jsem byla malá a šly jsme s mámou od doktorky z nábřeží, vždycky mne mamka vzala na banán s čokoládou do lahůdek v Inwestu, tehdy asi za devět korun. Mám Inwest spojený se sladkým zážitkem po nemoci.
Luděk Černý: V DK Inwest pracovala moje mamka, takže jsem se tam běžně pohyboval v zázemí a zákulisí. Někdy kolem 17. listopadu 1989 jsem se ocitl v nákladním výtahu s Jitkou Molavcovou, která s mojí mamkou rozebírala události, které se dějí v Praze, a mě, jakožto dítko roků jedenáct mající, velmi hezky pohladila po vlasech. V jediném pohlazení a pohledu poznáte, že jste se právě setkali s mimořádnou osobností. To je zážitek, na který nikdy nezapomenu.
Historie Domu kultury Inwest v Plzni
- Funkcionalistická budova stojí na Americké třídě v Plzni už 26 let a vyrostla na místě bývalých zelinářských zahrad.
- Autorem návrhu byl architekt Miloslav Hrubec.
- Jeden z největších domů kultury v republice byl slavnostně otevřen 17. ledna 1986, pásku přestřihoval člen předsednictva ÚV KSČ Karel Hoffmann.
- Ve své době patřila budova k nejmodernějším stavbám v republice a nabízela pohled na netradiční architekturu – budova se například vyhýbá pravoúhlým tvarům a dává přednost trojúhelníku.
- První významnou akcí byla krajská konference KSČ.
- Každoročně se zde konaly stovky akcí - plesů, koncertů, veletrhů, výstav a také divadelních představení.
- Kromě velkého sálu zde vzniklo Divadlo malých forem, později Divadlo Kruh, to prošlo velkou rekonstrukcí po povodních v roce 2002 a bylo přejmenováno na Divadlo Miroslava Horníčka.
- Od 30. června loňského roku je celý komplex uzavřen, ve středu 4. dubna 2012 začala demolice objektu.