Je to zvon ukradený před 11 lety z poutního kostela sv. Anny Na Vršíčku u Horšovského Týna. „Policisté nyní pátrají po pachateli, který zvony odcizil a na soukromém pozemku zakopal," uvedla domažlická policejní mluvčí Dagmar Brožová.

Hodnota identifikovaného zvonu z kostela sv. Anny byla stanovena na sto tisíc korun. Zvon je vzácnou památkou barokního zvonařství nadregionálního významu.

„Zvon zemní vlhkostí značně utrpěl. Pro jeho obnovu bude nutný odborný restaurátorský zásah," uvedla Michaela Nováčková z plzeňského pracoviště Národního památkového ústavu.

Na zmizení zvonu z kostela před jedenácti lety přišel kastelán horšovskotýnského hradu a zámku Jan Rosendorfský.

„Je to už ale dávno, takže podrobnosti si nepamatuji. Samozřejmě mě takové krádeže mrzí a štvou. Podobných krádeží například střech a okapů z historických památek jsem už zažil hodně. Jenže poptávka po sběrných surovinách prostě pořád je a dokud nebude zákon, aby byl ten, kdo je vykupuje, trestně odpovědný, tak se budou části památek krást dál," poznamenal kastelán.

Vzácná památka barokního zvonařství

Zvon je vzácnou památkou barokního zvonařství nadregionálního významu. Vznikl v roce 1719 z podnětu Karoliny, rozené z Trauttmansdorffu, členky šlechtického rodu, s nímž byly osudy Horšovského Týna a jeho širšího okolí těsně spjaty po dobu více jak 300 let až do roku 1945.

Původem z Lotrinska a ve své době věhlasná zvonařská dílna Pricqveyů působila v Čechách v Mladé Boleslavi a v Klatovech. „V případě našeho zvonu je takřka jisté, že ho zhotovil syn Štěpána Pricqveye, Jan Daniel, který převzal po otci jeho klatovskou zvonařskou dílnu," dodala Nováčková.

Zvon o průměru 35,5 centimetru je vysoký 30 centimetrů. Nahoře na čepci je zdoben pásem jemného rozvilinového dekoru, pod nímž se nalézá reliéfní nápis s datem 1719.

Plášť zvonu je ozdoben celkem čtyřmi reliéfy. Ústřední reliéf zobrazuje Pannu Marii (Madonu) s Ježíškem. Následuje reliéf sv. Anny Samotřetí s malou Pannou Marií a Ježíškem, pak reliéf sv. Barbory. Čtvrtý reliéf znázorňuje sv. Josefa s Ježíškem. Pod reliéfem Madony je umístěn znak a jméno zvonařské dílny.

„Jestli k nám zvon vrátí, tak ho určitě nedám zpátky na sv. Annu, dokud nebude celý kostel v lepším stavu. Raději ho zamknu do depozitáře," zakončil Rosendorfský.