V blízkém okolí Plzně je možnost vyzkoušet zejména Berounku, která se v žebříčku oblíbenosti mezi vodáky v loňském roce znovu zařadila po bok takových toků, jako je Otava nebo Ohře, a dokonce předčila i oblíbenou Lužnici.

Berounka

V posledních dnech je Berounka tradičně sjízdná od Dolanského mostu poblíž Chrástu. Minimální limit na její horní části je stanoven na 85 centimetrů, přičemž nyní je hladina téměř o 30 centimetrů výše. Pokud byste si cestu rádi protáhli až k Berounu, pak vězte, že aktuální zpravodajství hlásí také na dolním toku více než uspokojivý stav vody.

Zelenou dostává také Radbuza, jejíž horní tok z Horšovského Týna hlásí několik centimetrů nad limitem, který byl stanoven jen na 30 centimetrů. Sjízdný je také dolní tok řeky Úhlavy, z Přeštic se dá jet v klidu až k Plzni, protože hladina nyní dosahuje 67 centimetrů, což je celých 17 centimetrů nad limit.

Horší hodnocení naopak dostaly řeky Mže a Úslava, kde voda ani zdaleka nedosahuje minimálních limitů. Například na Úslavě u Koterova chybí k normě téměř polovina vodního sloupce.

Kdo jede poprvé?

V posledních letech zažívá vodáctví boom a přitahuje opět širší veřejnost, takže vedle ostřílených vodáků, přibývá poměrně velké množství začátečníků. S tímto nárůstem však také roste nebezpečí úrazů nebo utonutí. „Samozřejmostí by se měla u každého vodáka stát bezpečností výbava, od vhodné obuvi až po helmy, které jsou bezpodmínečné zejména u sjíždění jezů, protože ty dokážou překvapit i ostřílené mazáky," varuje předsedkyně klubu vodáků Kotva Plzeň Hana Otcová.

V případě zájmu o vodní turistiku je v Plzni i v těchto dnech několik půjčoven, kde se dá potřebný materiál sehnat. Jednou z nich je půjčovna H2O Sport Sikyta na Bílé Hoře. „Vždy je lepší si potřebné vybavení zamluvit dopředu. Například ve svátky nebo o víkendech jsme ale, stejně jako většina půjčoven, na nule," varuje provozovatel Pavel Sikyta. V Plzni je možné zapůjčit potřebné „nádobíčko" i u Petra Slavíka na Doubravce nebo v Újezdě ve firmě Vo&Fr.

Démon alkohol

Nemalým problémem bývá, zejména v českých podmínkách, alkohol. Často lze potkat posádku, jak si při splavování řeky podávají lahev něčeho ostřejšího. „Je to hrůza, co člověk někdy vidí. Večer v kempu, ať si každý pije podle libosti, ale na vodu alkohol rozhodně nepatří. Nebylo by od věci, kdyby se dělaly nějaké kontroly, jak se tomu děje v zimě na některých sjezdovkách," dodává Otcová.

Aleš Malár