„Nedá se říci, že obilí letos dozrává, spíše v panujících vedrech usychá," říkají zemědělci.

„S kombajnováním jsou letos velké problémy. Země je hrozně vyschlá. Jak lišta škrtne o kámen, prach a chmýří se vznítí a je problém. Třikrát už jsme hasili pole. Dvakrát se podařilo zažehnat požár v zárodku. Potřetí u Trokavce museli pomoci s likvidováním ohně šířícího se lánem hasiči. V Mokrouších jsme pak přišli o traktor s vozem. Takové sucho nepamatuji, země je hrozně vyschlá," říká ředitel Příkosické zemědělské, a. s., Ladislav Vágner.

Všechny stroje teď pravidelně procházejí čištěním, aby se nikde nehromadil prach. „Lidi jsme znova proškolili. Osádky s sebou vozí hasičáky a lopaty, díky tomu se jim už dvakrát podařilo oheň uhasit v začátcích," sdělil ředitel.

Pokud jde o obilí, třeba pšenice a jarní ječmeny jsou podle příkosických zemědělců zaschlé, podzimní ječmeny jakž takž stačily narůst.

Slavné to nebude ani se zeleným krmením pro dobytek. Otavy se kvůli suchu nevyvedly a ani v případě kukuřice nevypadá úroda dobře. „Podeschly stvoly, jsou metrové a už začínají kvést, ty už nevyrostou," míní chmurně Vágner.