„Břízy byly vykáceny po obou stranách cesty vedoucí kolem bývalého loveckého zámečku Diana směrem k usedlostem Dolní a Horní Huť,“ řekla domažlická policejní mluvčí Dagmar Brožová.  

Povedený ´dřevorubec´, po němž nyní poběžovičtí policisté pátrají, se dopustil přečinu krádeže a svým jednáním způsobil poškozenému sedmapadesátiletému majiteli škodu ve výši nejméně sedmi tisíc korun.  Pokud bude dopaden, hrozí mu za krádež trest odnětí svobody až na dva roky.
„Všiml jsem si, že jsou tam vyporážené stromy, a dokonce už musely být i odvezené, protože tam nikdy neležely. Vůbec mě nenapadlo, že by je někdo mohl ukrást,“ řekl jeden z občanů Rybníku.

Zloděj se zřejmě neobával, že ho někdo při krádeži uvidí. Cesta lemovaná stovkami dalších bříz se nachází na odlehlém místě uprostřed lesů daleko za obcí. Neobtěžoval se ani tím, aby stopy po krádeži trochu zamaskoval. Odvezl si pouze zdravé kmeny a ořezané větve bříz nechal ležet přímo na cestě. Majiteli se o škodě, kterou mu zloděj způsobil, mluvit nechtělo.

Podle policie se tento měsíc nejedná o ojedinělou krádež dřeva. „Podobný případ se stal 14. března v Horšovském Týně, kde došlo k pokácení a krádeži osmnácti akátů. Zloděj si přišel na pět metrů krychlových dřeva. 19. března mezi obcemi Březí a Bozdíš bylo vykáceno a odcizeno jedenáct vzrostlých modřínů s kmeny o průměru 22 až 34 centimetrů. Pařezy pokácených stromů byly zakryty větvemi a hlínou s jehličím,“ dodala Brožová.

Lidem vadí pokácení vrby. Bylo to nutné, tvrdí radnice

Nevoli u některých klatovských obyvatel vyvolalo kácení vzrostlé vrby v sousedství budovy tamního okresního soudu. Hned několik jich kontaktovalo Deník a stěžovalo si na postup radnice. „Je to tady jeden z nejkrásnějších stromů, navíc vypadá úplně zdravě. Myslím si, že ho radnice nechala pokácet úplně nesmyslně,“ posteskl si obyvatel klatovské Masarykovy ulice.

Kácení vrby v u soudu

Městský úřad se ale hájí tím, že pokácení bylo nezbytné a zabránilo možnému neštěstí. „Strom byl pokácen na základě posudku nezávislé odbornice, která doporučila okamžitou likvidaci z důvodu jeho havarijního zdravotního stavu. Nejde tedy o žádné rozhodnutí našich úředníků, ale o posudek agentury z Plzně. Ten strom mohl na někoho spadnout. Kdyby to nebylo nutné, nepokáceli bychom ho,“ řekl Deníku tajemník klatovské radnice Miroslav Šafařík.