„Nicméně mi sdělil, že bych mohl dostat pokutu až dva tisíce korun. Musel jsem si v práci vzít volno, zajel jsem na technickou a zaplatil 50 korun za výměnu. Tam mi řekli, že se to stává, ale platit prý musí řidič. Nechápu, proč já mám platit za to, že někdo špatně vytiskl známky," dodal.

Podle ministerstva dopravy, které je vydavatelem známek a garantem činnosti stanic technické kontroly, se to stává vyjímečně.

„Problém se vyskytoval pouze ojediněle. Svědčí o tom i fakt, že distribuční sklad Centra služeb pro silniční dopravu neeviduje ani jednu oficiální stížnost ze strany provozovatelů stanic technické kontroly. V každém případě jsou už v oběhu nové kontrolní nálepky, které byly otestovány a jsou výrazně odolnější proti poškození. S původním dodavatelem už byla rozvázána smlouva, aby se podobné případy už neopakovaly," informoval mluvčí ministerstva dopravy Zdeněk Neusar.

Složitá reklamace

Řidiči mohou vadnou nálepku reklamovat, ale proces by byl pravděpodobně dražší, než jsou náklady na novou známku. „Při reklamaci by se muselo mimo jiné posuzovat, zda k poškození například nedošlo nevhodným mytím, zda problém nenastal při nalepení na mastný povrch a podobně," řekl Neusar.

„Obecně je reklamace možná. Řidič vozidla, u kterého došlo k poškození známky, se může obrátit na stanici technické kontroly, kde známku obdržel, aby provedla výměnu na základě předchozích protokolů, které mají k dispozici. Stanice by se měla obrátit na Centrum služeb pro silniční dopravu s reklamací a případným vyúčtováním dalších vedlejších nákladů, které jí s případem vznikly. A teprve Centrum služeb pro silniční dopravu jako odběratel může známku reklamovat," popsal složitý proces Neusar.

Oslovené stanice technické kontroly potvrzují, že se s vadnými známkami setkávají. Řidičům je mění za poplatek, který se může lišit. Částka se pohybuje kolem 50 korun.

„Problém se vyskytuje, řešíme ho vylepením náhradní známky. Řidič za vylepení zaplatí poplatek 60 korun. Podle našich informací řeší ministerstvo problém jiným dodavatelem známek," konstatoval technik Miroslav Žitník starší z Eddy´service v Horažďovicích. Jeho slova potvrzuje i Petr Matejzel z STK Sušice. „S odlepováním známek se občas setkáváme. Podle našeho názoru jsou známky špatně vytištěné. Výměnu děláme bez objednávání a stojí 50 korun," konstatoval Matejzel.

Hrozí pokuta

Řidič může být za vadnou známku pokutován. Policisté údajně při řešení takového přestupku nezkoumají, zda byla známka vadná, nebo ji poškodil řidič. Pokud někdo jezdí s poškozenou známkou, dopouští se přestupku. „Za toto přestupkové jednání lze v blokovém řízení uložit pokutu do dvou tisíc korun," sdělila klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová.