Výkon je podle něj možné stihnout ještě rychleji. I proto nyní plzeňští lékaři začínají s jednodenní chirurgií. Chtějí se tak přiblížit trendu ve světě, kdy může být pacient hned v den zákroku propuštěný domů.

Nejběžnějším způsobem zmírnění dlouhodobých příznaků onemocnění je chirurgický zákrok, který však s sebou nese vyšší riziko krvácení i delší dobu rekonvalescence. „Zatímco při užití klasické invazivní metodiky trvá léčba deset dní a následná rekonvalescence měsíc, užití laseru umožňuje návrat do běžného života už za tři až pět dní," vysvětluje Klečka.

Prostata se začíná zvětšovat věkem, což vede k utlačování močové trubice. Vznikají tak problémy s vyprazdňováním i s únikem moči, to postupně vede k narušení funkce ledvin a ke vzniku močových i ledvinových kamenů. Technika umožňuje zavedení laserového vlákna do prostaty. Zbytnělá tkáň se vlivem působení laseru postupně odpařuje. Takto zmenšit lze i prostatu velkých rozměrů.

Na plzeňské urologii nyní provedou 80 zákroků ročně. „Když máme teď tu možnost, tak bychom rádi prováděli přes sto zákroků prováděli," říká Klečka.

Laserový zákrok je však zatím určený pouze pro pacienty s poruchami srážlivosti krve. V případě ostatních záleží na tom, jaké mají jednotlivé zdravotní pojišťovny s nemocnicí uzavřené smlouvy. Za tento typ zákrok jako nadstandardní službu si zatím připlatit nelze.

Nová metoda se v Plzni používá už od roku 2006, nemocnice však postupně obnovuje přístroje, jimiž je zákrok prováděný. Nově pořízený přístroj třetí generace je unikátní svým výkonem 180 wattů, který dokáže generovat ve tvorbě paprsku. „Výsledkem je velice rychlý výkon s odstraněním dostatečného množství tkáně, díky čemuž může pacient bez problémů močit," vysvětluje Klečka.

Podle přednosty kliniky Milana Hory v péči plzeňských urologů skončí zhruba každý devátý muž v kraji. A to nejen kvůli problémům se zvětšenou prostatou, ale také kvůli nádorovým onemocněním. „Muži se těchto onemocnění bojí, ale raději si kupují preparáty propagované v televizi, než aby přišli na vyšetření," stěžuje si na přístup lidí ke svému zdraví Hora, který připomíná, že přírodní preparáty nefungují.