První díl série Assassin's Creed se na trhu objevil v roce 2007 a ihned po svém vydání si jej oblíbily miliony hráčů. Nadchlo je zasazení inspirované skutečnými historickými událostmi, postavami i tajuplnými řády. Uživatelé se jako členové zabijácké skupiny utkali s templáři během křížových výprav, mohli se pohybovat po dávných slavných i fiktivních budovách a tiše nebo akčně likvidovat nepřátele.

Návrh podoby Hasana-ibn-Sabbáha.
Kdo byli skuteční asasíni? Tajemného řádu zabijáků se obávali křižáci i sultáni

Assassin's Creed Mirage

  • Vývojář a vydavatel: Ubisoft
  • Dostupné na PC, Xbox, PlayStation
  • Cena: od 1 249 Kč

Princip se takřka nezměnil dodnes, ačkoliv se franšíza v posledních šesti letech stala spíš rozsáhlou hrou na hrdiny s velkými otevřenými světy. To se však u fanoušků nesetkalo s příliš velkým pochopením, za což částečně mohlo i postupné klesání kvality téměř každoročně vydaného nového dílu.

Ukázka ze hry Assassin's Creed Mirage:

Zdroj: Youtube

Studio Ubisoft proto chtělo změnu a letošní Assassin's Creed Mirage označilo za návrat ke kořenům, tedy k přímočaré, kratší hratelnosti, kdy bude důležitější se snažit protivníky zabíjet potichu než řešit statistiky postavy.

Nemastné, neslané hraní

Tentokrát se hráči vydají do středověkého Bagdádu, kde sledují osud hlavního hrdiny Basima, který se z městského zloděje vypracuje postupným odstraňováním významných nepřátel až mezi hlavní členy řádu zabijáků. Děj je zpočátku nezajímavý, ale postupně nabere na obrátkách a nabídne velkolepé finále. Lze při tom potkat několik dobře i hůře napsaných vedlejších postav.

Časově vytížené jedince potěší zejména jeho nenáročnost, jelikož zabere zhruba patnáct hodin a mise je možné plnit postupně během kratších intervalů. Nevýhodou je však absence českého překladu.

Marvel's Spider-Man 2
Zábava pro všechny. Spider-Man 2 nabízí nejsilnější herní zážitek se superhrdiny

Skuteční asasíni

Ubisoft se při vývoji hry inspiroval opravdovým řádem zabijáků, který existoval v 11. až 13. století v oblasti dnešní Sýrie a Íránu.

Herně se svým prvním předchůdcům podobá jen zčásti, jelikož si nechala i mechanismy z nedávných rozsáhlých dílů. Ačkoliv je možné se s nepřáteli utkat i v otevřeném boji, víc sází na plížení, plánování provedení mise a tiché zabíjení. Zůstal ale například systém využívání orla pro průzkum nebo sbírání různých předmětů.

Záběr ze hry Assassin's Creed Mirage:

Zdroj: Deník/Tomáš Rosa

Ačkoliv chce hra působit realisticky, zásadní novinkou je nadpřirozená schopnost umožňující teleportaci k okamžitému zabití cílů. Sympatické ale je, že možnost lze ignorovat.

Bohužel se v titulu vyskytují i viditelné chyby v pohybu postav, v chování umělé inteligence či v animacích, což působí divně.

Hlavní postavu pojmenovanou V si hráči upraví dle svých preferencí
Cyberpunk 2077 se změnil k nepoznání. I díky Phantom Liberty je z něj nová hra

Assassin's Creed Mirage není hrou, která by vyrazila dech, zároveň ale neurazí. Zaujme především možností zakusit středověkou atmosféru. Své fanoušky si proto může najít.