Jeden z nejoblíbenějších fotbalových simulátorů se třicet let prodával pod jednoduchým názvem FIFA. Jenže kvůli neshodám mezi Electronic Arts a Mezinárodní federací fotbalových asociací se vývojáři rozhodli sérii přejmenovat na EA Sports FC.

Forza Motorsport
Šlápněte na plyn. Forza Motorsport nabízí skvělé závodění na slavných okruzích

Hra však nadále pracuje se stejným konceptem. Rovněž zůstaly i všechny důležité licence světových soutěží, klubů, fotbalistů a stadionů. Hráči tak mohou získávat trofeje se svým oblíbeným nebo založeným týmem ve funkci manažera nebo fotbalisty. Bohužel česká liga pořád chybí. Zastupují ji jen Sparta, Slavie a Plzeň.

Uživatelé se také případně mohou přidat k milionům uživatelů v režimu Ultimate Team, který ale už spadá do esportu. Možnost je tedy vhodná pro lidi, co hře chtějí věnovat spoustu času a peněz.

Zdroj: Youtube

Fotbal bez pravidel

Kromě toho ale titul nabízí i režimy v arkádovějším stylu, které mohou zabavit hráče vyhledávající rychlý a krátký fotbalový zážitek, případně chtějí ozvláštnit domácí večírky o virtuální zábavu.

EA Sports FC 24

• Vývojář a vydavatel: Electronic Arts
• Dostupné na: PC, PlayStation, Xbox, Nintendo Switch
• Cena: od 1 699 Kč

Jedním z nich je Volta. Je to svým způsobem malý fotbal, jaký se v Česku provozuje na veřejných hřištích. V EA Sports FC se tři až pět hráčů může vzájemně utkat na malém prostoru a přitom provádět všelijaké triky.

Kromě továrních pravidel si lze nastavit i vlastní, a tak si hru zcela přizpůsobit. V obou případech jsou zápasy velmi svižné. Voltu lze hrát sólo nebo ve více lidech na gauči nebo přes internet.

Zdroj: Deník/Tomáš Rosa

Dalším módem je futsal, tedy klasický halový fotbal se všemi svými náležitostmi. I ten je ale v arkádovějším podání, takže utkání jsou rychlá, přesto plná adrenalinu a zábavy. Na rozdíl od Volty jej ale není možné hrát s ostatními uživateli přes internet.

Ligové poháry

Pro jednoho hráče jsou k dispozici také režimy simulující nejlepší pohárové soutěže světa včetně Ligy mistrů a Evropské ligy, nebo poháry dílčích zemí v ligách mužů i žen. Nechybí ani letošní ženské mistrovství světa, a lze předpokládat, že přibude i mužské Euro.

Poměrně solidní zastoupení mají ve hře i ženy.Poměrně solidní zastoupení mají ve hře i ženy.Zdroj: se svolením Electronic Arts

Ve více hráčích je pak možné přes internet postupovat napříč divizemi vlastních týmů. Tento režim lze hrát i sólo. Podobně jako Ultimate Team ale zabírá víc času a je spíš pro uživatele, co chtějí čelit výzvám.

Bulánci se vrací v lepším grafickém provedení, ale se stejnou hratelností
Bulánci se vrací. Agresivní polštáře si hráči užijí v nové grafice a zdarma

EA Sports FC 24 je možné označit za fotbalový simulátor, který nabízí několik možností pro různé typy hráčů. Navíc může být časově nenáročný a obsahuje české titulky. Kvůli zmíněnému obsahu ovšem není nutné každý rok kupovat nový díl.

Ultimate Team

• Nejhranější režim, který ročně generuje miliardy.

• Je ale kontroverzní skrz systém, kvůli kterému uživatel musí kupovat balíčky s kartami, aby měl šanci uspět. Přitom neví, co konkrétně získá.

• Některé země jej proto regulují či dokonce zakazují.