„Vypráví o fiktivním posledním vlaku s legionáři domů,“ říká šéf vývojářského studia Ashborne Games Petr Kolář.

Sídlí v Brně. Podstatný střípek české historie ale brzy dostanou do celého světa mezi statisíce až miliony hráčů. „V univerzu videoher jde o neprozkoumané téma. Jde o inspiraci skutečnými událostmi. Spolupracovali jsme s odborníky na historii a naši legionářskou problematiku,“ přibližuje Kolář.

Chtějí oslovit mladé

Partnerem projektu se stala Československá obec legionářská. V upoutávce a filmových záběrech pro hru si zahrál kromě dobové lokomotivy i Legiovlak, který jinak kvůli osvětě cestuje napříč Českem.

Dostat ruskou anabázi legionářů do povědomí mladší generace byl jeden z motivů vzájemné spolupráce. „Slibujeme si od toho hodně. Takto populární formou lze oslovit širší veřejnost a mladší ročníky, a to i v zahraničí,“ vysvětluje Jiří Charfreitag z obce legionářské a vedoucí projektu Legiovlak.

Forza Motorsport
Šlápněte na plyn. Forza Motorsport nabízí skvělé závodění na slavných okruzích

Děj videohry využívá známé i méně známé historické události dané doby. Účastník tak zaznamená založení Československa na podzim 1918, stane se součástí honu za carským zlatem nebo bitvy u Bajkalu. „V boji jsou zážitkem třeba střety s takzvanými divokými lokomotivami. Zvlášť Rudá armáda je posílala naproti našim legionářům. Ti na obranu používali vepředu soupravy ložný vůz, který v případě potřeby odpojili a obětovali,“ zmiňuje Kolář.

Průvodcem celé hry je kapitán Langer, do jisté míry smyšlená postava, kterou ztvárnil herec Karel Dobrý. „I nejtužší zima v Československu se nevyrovná téhle ledové pustině… Na cestě se rojí nepřátelé,“ vypráví v upoutávce k cestě Sibiří.

Trailer: Last Train Home

Zdroj: Youtube

S myšlenkou legionářského tématu přišel před třemi lety kreativní ředitel Ashborne Games Karel Kališ, kterého už v dětství inspirovala kniha Pes druhé roty legionáře a spisovatele Františka Langera.

Zdroj: DeníkA zabíjení Rusů ve hře? „Začali jsme na ní pracovat už před válkou na Ukrajině, hra nemůže být vnímána tendenčně. Nehledě na to s tématem mohou mít Rusové problém. Z jejich pohledu byli českoslovenští legionáři hrdlořezové, z našeho hrdinové,“ uvádí Kolář. Hráči pro autenticitu na bojišti uslyší češtinu, slovenštinu i ruštinu.

Co hráče čeká

Hráči mají na výběr tři lokomotivy a otevírají se jim různé vozy, včetně bojového, sanitního a jídelního. Co je čeká? Strategické mise, obrana a správa soupravy, starost o posádku, zásoby, palivo a pokračování v cestě dál směr Vladivostok. „Bitvy jsou jen částí hry, zaměřili jsme se hlavně na život legionářů. Primárně nám nešlo o to, jak se události přesně vyvíjely, spíše jaké to bylo být československým legionářem a dělat těžká rozhodnutí. Včetně morálních, třeba jak naložit s rodinou rudoarmějce, tedy nepřátelského bolševika. Ukazujeme, že válka není černobílá,“ popisuje Kolář.

Obrázek z nové české videohry Last Train Home. Tématem jsou českoslovenští legionáři v Rusku a jejich vybojovaná cesta domů přes Vladivostok před sto lety.Obrázek z nové české videohry Last Train Home. Tématem jsou českoslovenští legionáři v Rusku a jejich vybojovaná cesta domů přes Vladivostok před sto letyZdroj: se svolením Ashborne Games

Součástí hry je encyklopedie, v níž se zájemci dozvědí základní historická fakta o legionářích, vlacích i tehdejším vybavení. Méně známým faktem je například role žen při cestě na východ. Podle výzkumů jich mělo být z cestujících v legionářských vlacích více než deset procent. „Ženy většinou vykonávaly nebojové profese, oficiálně sloužit v legii nemohly. Případy bojovnic jsou ale doložené,“ uvádí Kolář. Pro lepší hratelnost a boje zde využili uměleckou licenci, získávání hodností se týká i ženských postav.

Československá legie, jejíž součástí byli krajanští Češi a Slováci, byla původně vytvořena na podporu spojeneckého úsilí proti centrálním mocnostem během Velké války. S rozpadem Rakouska-Uherska a koncem války se ale tito vojáci ocitli na ruském území. Uvázli v ruské občanské válce, složitém a mnohostranném konfliktu zahrnujícím různé frakce.

Bulánci se vrací v lepším grafickém provedení, ale se stejnou hratelností
Bulánci se vrací. Agresivní polštáře si hráči užijí v nové grafice a zdarma

Cílem hry je dosáhnout přístavu Vladivostok na východě Ruska, odkud po první světové válce československé legionáře převážely přes půl planety blíž domovu lodní transporty. Celkem jich vyplulo 36, poslední 3. září 1920. „Dostaly se tak do Evropy až dva roky po konci první světové války. Podařilo se evakuovat více než sedmdesát tisíc lidí. Kromě legionářů i jejich nové manželky, děti a další občany,“ doplňuje k tématu Charfreitag.

Dlouhá cesta domů

První lodní trasa vedla podél jižního pobřeží Asie přes Singapur, Indii, Rudé moře a její cíl byl v italském Terstu. Druhá trasa směřovala k západnímu pobřeží Severní Ameriky, odtud přes celý kontinent vojáci cestovali opět vlakem k Atlantiku a do evropských přístavů. Třetí pak vedla Panamským průplavem. I když se vyhnuli kulkám v Rusku, někteří legionáři nedorazili živí. Existuje dokonce svědectví, že při koupání kdesi u Singapuru „bratry pokousal žralok“.

Šéf vývojářského studia Ashborne Games Petr Kolář. Nová česká videohra Last Train Home chce počítačové nadšence zaujmout tématem československých legionářů v Rusku a jejich vybojované cesty domů přes Vladivostok před sto lety.Šéf vývojářského studia Ashborne Games Petr KolářZdroj: Deník/Přemysl Spěvák

Last Train Home od studia Ashborne Games, pod patronací vydavatele THQ Nordic, není první videohrou, která střípky české historie představuje celému světu. Děj titulu Kingdom Come: Deliverance zasadili vývojáři českého studia Warhorse do středověkých časů za krále Václava IV. Tato hra vydaná v roce 2018 již dosáhla mety pěti milionů prodaných kopií a spekuluje se o oznámení jejího pokračování.