Nutnost opravy v úterý sdělil technologickému gigantovi francouzský regulátor Agence nationale des fréquences (ANFR). Francouzský ministr pro digitální záležitosti Jean-Noel Barrot vysvětlil, že úroveň vyzařované radiace byla nad přijatelnou a zákonem stanovenou hranicí.

Očekává, že americká firma Apple na požadavky zareaguje nejpozději do dvou týdnů. Pomoct by přitom mohla už jednoduchá aktualizace softwaru, jež upraví parametry iPhonu 12.

Stažení mobilů z trhu

Francouzskému regulátoru jde o takzvaný měrný absorbovaný výkon (Specific Absorption Rate, SAR), který ukazuje, jaké množství elektromagnetického záření absorbuje lidská tkáň. 

SAR je možné zkontrolovat dvěma různými způsoby. Nejprve se telefon umístí do těsného kontaktu s tělem člověka, třeba do kapsy kalhot. Limitem radiace jsou v tomto případě čtyři watty na kilogram. ANFR provedl testy na 141 smartphonech, načež zjistil, že iPhone 12 tento limit přesáhl, a to o 1,74 wattu. Při druhém testu se hodnoty kontrolují u telefonu, který je v tašce nebo v kapse bundy. Hranici dvou wattů na kilogram v této zkoušce telefon neporušil.

Ministr Barrot uvedl, že pokud se chybu nepodaří opravit, je připravený nechat stáhnout všechny kusy iPhonu 12, který se začal prodávat v roce 2020, z francouzského trhu. „Pravidlo je stejné pro všechny, včetně digitálních gigantů,“ zdůraznil v rozhovoru pro deník Le Parisien.

ANFR svá zjištění poslal dalším obdobným úřadům v jiných evropských zemích, předpokládá se tak, že by se mohly k Francii přidat.

Apple se zatím nařčení brání. Portálu BBC sdělil, že poskytl regulačnímu orgánu několik interních a nezávislých laboratorních výsledků, které ukazují, že zařízení žádná pravidla neporušuje. Model byl podle firmy certifikován mnoha mezinárodními orgány jako vyhovující globálním radiačním standardům.

Obavy ohledně radiace mobilů se již dříve snažila vyvrátit Světová zdravotnická organizace. Podle ní neexistují žádné důkazy, že by vystavení nízkoúrovňovým elektromagnetickým polím bylo pro uživatele škodlivé.

Společnost Apple představila vlastní brýle s rozšířenou realitou Apple Vision Pro
Apple Vision Pro mají změnit běžný život. Technologie propojí dva různé světy

Zpráva o hrozícím stažení iPhonů 12 z trhu se objevila v ten samý den (tedy 12. září), kdy Apple představil nový iPhone 15, a to rovnou ve čtyřech variantách. Největší jeho novinkou je univerzální nabíjecí port USB-C nahrazující původní firemní konektory Lightning. Apple bude ale prodávat i adaptéry, aby zákazníci mohli používat své stávající kabely.

Změnu podle listu The Guardian vynutilo nové nařízení Evropské unie o společných nabíječkách, které vstoupí v platnost na konci roku. USB-C se díky nim stane společným konektorem pro veškerou spotřební elektroniku. Evropští úředníci si od toho slibují ušetření peněz nakupujících a také snížení elektronického odpadu. Nové iPhony bude možné zakoupit už 22. září.

Představení iPhone 15:

Zdroj: Youtube